Chceme-li zachránit budoucnost lidstva, musíme projít obrovskou sociální a finanční změnou

Světové sociální a finanční systémy musí projít zásadní změnou, která povede k obnovení přirozeného chodu naší planety, což je pro lidský život velmi podstatné. Už tento pátek bude jen Evropa žít na tzv. ekologický dluh. Spotřebovali jsem své přirozené zdroje, které měli vydržet celý rok. A nejnovější zpráva OSN vysílá světovým lídrům jasné poselství. „Asistujete planetární sebevraždě!“

Nejnovější zpráva OSN není v žádném případě pozitivní a spíše zní jako poslední vyhrůžka před konečnou devastací naší planety. Vyzývá světové lídry k naléhavým reformám, a hlavně k odvrácení pozornosti od hospodářského růstu. Je zapotřebí vybudovat více zelených ploch ve městech, zavést nové praktiky v zemědělství, které budou šetrnější k přírodě, a hlavně omezit plýtvání potravinami v bohatých zemích.

Jak informoval magazín Independent, v rámci šetření, se kterým souhlasí 130 zemí včetně největších světových lídrů, musí být stanovena jistá pravidla, která si osvojí každá ze zúčastněných zemí, aby bylo zastavena šestá vlna masového vymírání. Podle odborníků jde o velmi naléhavou výzvu. Aby byla zachráněna biologická rozmanitost zavázaly se jednotlivé vlády k následujícímu:

  • Obnova přírodního prostředí, jako je například obnova lesů
  • Pěstování více potravin na menších zemědělských plochách
  • Zamezit nezákonnou těžbu a rybolov
  • Vytvořit chráněné mořské oblasti
  • Eliminovat znečištění odpadních vod, které škodí životnímu prostředí

Samozřejmě proti takovým opatřením se budou bouřit především monopolní firmy v oblasti energetiky a zemědělství, které v současné době profitují díky dotacím a nedostatku předpisů, které by omezovaly jejich činnost. Nicméně změna je nevyhnutelná. Biologická rozmanitost se zhoršuje přímo šíleným tempem. Bez radikálních změn bude situace stále horší. Jak uvádí zpráva OSN masové vymírání přímo ohrožuje lidský blahobyt po celém světě. Doslova podkopává snahu o řešení problémů chudoby a hladu, zlepšení zdraví a zmírnění změny klimatu.

Autoři studie přímo označili průmyslové zemědělství a rybolov za hlavní příčiny kolapsu přírody, přičemž rizika vyhynutí podporuje i změna klimatu způsobená spalováním fosilních paliv. Kácení lesů v rámci rozvoje zemědělství a chovu hospodářských zvířat, budování silnic a měst, nadměrný rybolov a znečištění vod stojí za devastací tří čtvrtin světové půdy.

Jak uvedl výkonný ředitel organizace Greenpeace UK, John Sauven „Je nezbytné, abychom urychleně změnili způsob, jakým využíváme půdu a oceány, abychom ukončili tuto válku proti přírodě,“ A má nepochybně pravdu. Jde sice o šestou vlnu zániku v historii naší planety, ale o první, za kterou můžeme my lidé.

Zdroj: Independent.co.uk

Sdílet:
Loading...