Černobyl dal světu první produkt! Vodku Atomik vyrobenou z černobylských obilnin

„Destilát, který vás osvítí!“ I tak by mohla jednou znít reklama na nejnovější a zatím jediný produkt zakázané zóny Černobylu. Za vším stojí vědci z univerzity v Portsmouthu, kteří ve spolupráci s ukrajinskými kolegy představili v těchto dnech speciální vodku zvanou Atomik. Informoval o tom server CNN.

Výjimečnost destilátu spočívá v surovinách, ze kterých je vyroben. Ty totiž pochází z mísa největší jaderné havárie, tedy z okolí jaderné elektrárny Černobyl. Jak ale odborníci ujišťují „Nemusíte se bát. Vodka není radioaktivní, její pití je bezpečné!“ Atomik je vlastně výsledkem tříletého výzkumu, v němž se odborníci snažili zjistit, jak silná je míra radiace pronikající do plodin a vody v tzv. zakázané zóně a zda dochází k průniku radioaktivních látek ještě dnes.

Vodka Atomik vyrobená z obilnin a vody ze zóny smrti

Výsledkem všeho pak vznikla vodka Atomik, která vznikla mimo jiné z vody a obílí z uzavřené oblasti kolem Černobylu. Vedoucí projektu Jim Smith samotné okolí Černobylu zkoumá už více než deset let, jeho cílem bylo dokázat, že je bezpečné pěstovat obilniny a další plodiny v půdě uzavřené zóny. Navzdory zjištění, že tamní plodiny stále obsahují jistou míru radiace, byla její hodnota natolik nízká, že se tým vědců rozhodl vytvořit vodku, aby zjistili, co se procesem destilace změní.

Vodka byla tedy připravena z radioaktivního obilí, jehož hodnota rapidně klesla již v průběhu destilace, a to na téměř nezjistitelnou úroveň. Následně byla vodka ředěna minerální vodou z černobylské zvodně, která se nachází přibližně deset kilometrů od vybuchlého reaktoru. Voda byla pochopitelně také testována a výsledky neprokázaly sebemenší kontaminaci. Na závěr odborníci otestovali i radiaci vytvořeného destilátu, výsledky prokázaly, že vodka Atomik je bezpečná a její pití není zdraví škodlivé.

Samozřejmě nezůstane jen u jedné láhve. Tým odborníku se rozhodl založit malou destilérku příhodně pojmenovanou Černobylský lihovar a s malovýrobou vodky Atomik začnou ještě letos. A to není stále všechno. Převážná část zisku z prodeje bude věnována komunitám, které černobylská tragédie zasáhla nejvíce.

Zdroj: CNN.com

Sdílet:
Loading...