Časté záplavy vedly k objevu největšího podzemního města, starého 5000 let

Pohádková krajina plná podzemních labyrintů a čarovných komínů pískové barvy vytvořená sopečnými erupcemi před miliony let – tak vypadá turecká Kappadocie. Právě zde došlo k velkolepému objevu. Každoroční záplavy donutily místní úředníky k přepracování urbanizace a výstavbě nových domů. Během přípravných prací ale objevili největší podzemní komplex, který kdy byl v historii objeven.

V podzemí byly objeveny tunely, jejichž délka je odhadována až na sedm kilometrů. Některé jsou dokonce tak široké, že by tudy pohodlně projelo auto. Kromě obytných místností byly objeveny také prostory, které zřejmě sloužily k náboženským účelům. Stáří podzemního města odborníci odhadují na pět tisíc let.

Podzemní město v Nevşehirské provincii v centrální části Turecka bylo objeveno už v roce 2013, ale veřejnost se o nálezu dozvěděla až nyní. Od té doby se podařilo odkrýt další místnosti a velikost osídlení překvapila i odborníky.

„Podzemní město zabírá 45 hektarů z původních 75, na kterých měl probíhat urbanistický projekt,“ řekl starosta města Nevşehir Hasan Ünver. Práce proto musely být zastaveny. Archeologové v současné době provádějí průzkum a snaží se nález přesněji časově zařadit. Zároveň doufají, že se jim v příštích letech podaří zjistit, kdo město vybudoval.

Nově objevené podzemní osídlení není zdaleka jediné v této oblasti. Nachází se zde ještě město Kaymakli nebo Derinkuyu, které kdysi mohlo poskytnout útočiště až dvaceti tisícům lidí.

Zdroj: MIT

Sdílet:
Loading...