Byla odhalena dokonalá mumie dinosaura, zachovala si neporušenou kůži i vnitřnosti

110 milionů let starý Nodosaurus byl pravděpodobně zavlečen rozvodněnou řekou do moře a pohřben pod silným nánosem sedimentu. Bez přístupu vzduchu a bakterií se prehistorický tvor uchoval nedotčen v celé své kráse.

V březnu roku 2011 v severní Kanadě pracovníci z ropného dolu Millenium učinili jedinečný objev, když nalezli neobvykle zachovalou fosilii dinosaura. Tato zkamenělá mumie je vůbec první nalezenou svého druhu.

Nyní, po devíti letech a 30 tisících odpracovaných hodinách byla vzácná fosilie představena veřejnosti v muzeu poblíž místa nálezu. Z fotografií, které si můžete prohlédnout, je patrné, že se jedná o opravdu nádherný exemplář. Na jednom obrázku je také ilustrována originální podoba Nodosaura před tím, než zkameněl.

Tento exemplář, jež zároveň představoval dosud neobjevený druh, není unikátní díky své velikosti, ale kvůli kompletnímu zachování kůže a také jeho původního tvaru. Na světě aktuálně neexistují lepší fosilie.

Za jedinečný stav vykopávky, jejíž stáří se odhaduje na 110 milionů let, může unikátní sediment, kterým bylo tělo dinosaura pohřbeno. V takovém pouzdře, bez přísunu kyslíku a přístupu bakterií, byl totiž dinosaurus zakonzervován v naprosto neporušeném stavu. Do těla dinosaura časem pronikly specifické minerály, které také pomohly s jeho konzervací.

Objev, který je méně pravděpodobný, než výhra v loterii

Pro paleontology je tato vzácně se vyskytující forma fosilizace, způsobená rychlou podmořskou konzervací, naprosto nevyčíslitelná a úžasná věc. Šance objevit nález takového rozsahu, je pravděpodobný méně, než výhra jackpotu v loterii.

Obvykle se zachovají jen zuby, kosti a zřídka kdy také minerály, které nahrazují dřívější měkké tkáně. Mumifikovaní dinosauři, kteří byli nalezeni například v Číně, nebo Severní Americe, byli placatí a neměli tedy tento unikátní původní tvar.

Museum v Albertě spolupracovalo s National Geographic Society na výzkumu tohoto jedinečného objevu, který byl také uveden v jednom čísle časopisu National Geographic. Podobný druh dinosaura byl nedávno představen v muzeu v Torontu, ale jeho fosilní bratranec není ani zdaleka tak živý, jako exemplář z dolu Millenium.

Podle paleontologické dokumentace váží celý zkamenělý dinosaurus 1134 kilogramů, přičemž živý mohl vážit až 3 tuny. Nodosaurus byl robustní býložravec, který měřil přibližně 5 metrů a byl vybaven masivní pancéřováním. Konkrétní exemplář pravděpodobně uhynul utonutím v rozvodněné řece a byl zanesen do delty, kde byl zasypán silnou vrstvou sedimentu. Po miliony let se měnila jeho tkáň na minerály, až do dnešní kamenné podoby.

Zdroj: MIT

Sdílet:
Loading...