Byla objevena díla české židovské umělkyně, skryté ve stěnách od doby holocaustu

Téměř 80 let byly schované, zapomnělo se na ně do doby, než je náhodou objevili dělníci! Vzácné obrazy od německé malířky židovského původu Gertrudy Kauders, našli ukryté ve vikýři starého domu v Praze – Zbraslavi. Malířka zemřela před 76 lety v koncentračním táboře.

Že je na půdě schovaný takový poklad, neměl nikdo tušení. Žena, která obrazy ukryla, zemřela v 70. letech, aniž by o tajném úkrytu někomu řekla. Obrazy nikomu nechyběly a nikdo po nich nepátral. O to větší bylo překvapení najatých dělníků, kteří v roce 2018 objevili 30 obrazů. Teprve až letos v létě se ale ukázalo, že sbírka je mnohem rozsáhlejší. Čítá neuvěřitelných 700 děl.

Příběh o tom, jak se do domu obrazy dostaly, osvětlil až majitel domu Jakub Sedláček a jeho matka. V domě totiž kdysi žila jeho prateta, malířka Natálie Jahůdková, která zemřela před jedenačtyřiceti lety. Ta se přátelila s Kauders, kterou pak nacisté odvlekli do koncentračního tábora. Právě Jahůdková nasadila vlastní život, když obrazy, které by jinak musela Kauders odevzdat nacistům pravděpodobně ke zničení, schovala na půdu. „Věděli jsme, že v roce 1939 si k ní dala nábytek. O obrazech jsme nevěděli, i když jsme tam potom i s dětmi žili patnáct let. Bylo to v jiné části domu, než který jsme obývali,“ vysvětluje Helena Sedláčková, maminka majitele.

Nicméně v loňském roce se o příběhu maleb dozvěděli potomci židovské umělkyně, která se mimochodem narodila v Praze. Synovec Kadersové, který utekl na Nový Zéland v roce 1939, se spojil s fotoreportérem Amosem Chapplem, kteří se přes své známe dostali až k Sedláčkovým. Když se dozvěděli, že jde o příbuzné umělkyně, pozvali je na návštěvu. „Přišel jsem s úmyslem vyfotografovat 30 obrazů pro Židovské muzeum v Praze“, vzpomínal Chapple. „Pak pan Sedláček řekl: Teď vám ukážu skutečnou sbírku.“

„Ten okamžik si budu pamatovat po zbytek svého života,“ řekl Chapple. „Zašli jsme za roh místnosti a na obrovské ploše se rozkládalo nepopiratelné umění, které mi vyrazilo dech. Byly tam hromady a hromady obrazů. Celkem jich bylo 700.“

Pan Sedláček je vyzval k tomu, aby si díla vyfotografovali a ukázali je světu. Tato práce mužům zabrala neuvěřitelných šest hodin. Díla židovské umělkyně nutí přemýšlet nad nejhorší dobou, jaké moderní dějiny poznaly. Podle slov fotografa jde vidět, že lidé v té době měli stejné pocity a starosti jako my dnes, jen bohužel v mnohem horší době.

Gertrude Kauders vystavovala již v roce 1924 v Rudolfinu se Spolkem německých malířek. Později se v druhé polovině třicátých let mihla i jako host na výstavách Prager Secession. Jednalo se tedy o poměrně známou malířku. Až nález v domě na Zbraslavi ale ukazuje originály. Ve vikýři bylo schované zřejmě celé její dílo. V současné době se jedná o zařazení jejich obrazů do Židovského muzea v Praze.

Zdroj: TOI

Sdílet: