Byla detekována erupce největší podvodní sopky, jaká kdy byla objevena

V listopadu roku 2018 se odehrálo něco opravdu zvláštního, co překvapilo i samotné vědce. Vědecké přístroje zachytily nevysvětlitelné seismické vlny, které vznikly asi patnáct mil od pobřeží francouzského ostrova, který leží mezi Afrikou a Madagaskarem. Podivné na všem je, že nešlo o zemětřesení. Až doposud vědci netušili, co tyto vlny způsobilo. Po dvou letech přišli s vysvětlením, které je docela prosté.

Vlny, které zachytily seizmické přístroje v listopadu 2018, vycházely od pobřeží Mayotte, francouzského ostrova. Brzy poté zachytily stejnou aktivitu i seizmické senzory nacházející se v Zambii, Keni a Etiopii. To se vědcům zdálo divné. Jenže brzy vlna pokračovala ve své cestě, její aktivita byla zaznamenána v Chille, na Novém Zélandu, v Kanadě, a dokonce i na Havaji, která je od Mayotte vzdálená 11 000 mil.

Záhadný jev způsobil, že se naše Země rozezvonila, jako masivní zvon po dobu asi dvaceti minut. A přesto jsem my lidé nepocítili nic mimořádného. A co se tedy vlastně stalo? Vysvětlení přichází po téměř dvou letech. Vědci se pro něj museli vydat k samotnému epicentru aktivity. Ačkoliv na místě nebyly žádné důkazy o sopečné aktivitě, vědci už od začátku tušili, že v horní částí zemské kůry probíhají magmatické procesy.

Ostrov Myotte

Počáteční fáze naznačovala rychlý pohyb magmatu směrem nahoru, a to z velkého ložiska umístěného více než 30 kilometrů pod zemským povrchem. Jakmile se magma dostala na povrch, začala volně proudit do Indického oceánu a vytvářela tak novou podvodní sopku. Uvolněním tlaku se zmírnilo i zemětřesení, ale pokles půdy na ostrově Mayotte stále pokračoval. Vzniku sopky si donedávna téměř nikdo nevšiml, protože mořské dno se nachází v hloubce asi 3 kilometrů. Momentálně se tyčí do výšky až 800 metrů od mořského dna.

Během těchto událostí se ostrov propadl o 20 centimetrů. Zatím se tento proces zastavil, není však vyloučenou, že se ostrov ještě víc propadne. Odborníci ale zatím nepředpokládají, že by sopka měla v nejbližší době dále narůstat.

Úvodní fotografie: Ilustrační záběr

Sdílet:
Loading...