Britští archeologové učinili objev srovnatelný s nalezením Tutanchamonovy hrobky

Tvrdá dřina a odhodlání britských archeologů přineslo po více než patnácti letech ovoce. V roce 2003 byla náhodou objevena hrobka, nicméně studie všech pokladů, které ukrývala skončila teprve nedávno a ukázalo se, že se jedná o nález takového rozsahu, že je srovnatelný s objevením Tutanchamonovy hrobky. Co vše bylo uvnitř a komu hrobka patřila?

I když byla hrobka objevena v roce 2003, když dělníci v anglické vesnici Prittlewell rozšiřovali místní silnice, teprve před několika dny byly zveřejněny oficiální výsledky patnáctiletého výzkumu všech objevených artefaktů. Informoval o tom portál Business Insider.

Podle týmu archeologů jde o nejstarší křesťanskou knížecí anglosaskou hrobku na území Velké Británie a zároveň jde o nedůležitější anglosaský archeologický nález za posledních 70 let. Majitelem a zároveň pohřbenou osobou byl s velkou pravděpodobností Seaxa, bratr anglosaského krále Saeberta ze začátku 7. století. Nejprve si ale archeologové mysleli, že je v hrobce pohřebný sám Saeberta, až chemická analýza ukázala, že pozůstatky pohřbené osoby patří někomu, kdo umřel několik desetiletí před smrtí krále.

Britská Tutanchamonova hrobka

Takto měla podle archeologů vypadat objevená hrobka. Zdroj: Londýnské muzeum archeologie

Za objevem stojí tým archeologů z Londýnského muzea archeologie (MOLA), kteří mimo jiné zjistili, že výstavba samotné hrobky trvala přibližně 113 dní. Uvnitř se nacházelo 40 předmětů z nichž některé pocházely z dalekých zemí. Mezi objevenými artefakty byla například lyra, dřevěná malovaná truhla stará nejméně 1400 let (velice hodnotná, jediná svého druhu na území Velké Británie), pak také džbánek původem ze Sýrie, stříbrná nádoba na víno se zlatými dekoracemi nebo skleněné zdobené poháry.


Pozůstatky lyry s ozdobným kováním z měděné slitiny. Zdroj:
Londýnské muzeum archeologie

Na základě velikosti samotné rakve a rozmístění jednotlivých předmětů, došli archeologové k závěru, že Seaxa měřil asi 173 centimetrů. Jedinou dochovanou částí pozůstatků zemřelého byly zuby, díky nim se podařilo určit, že pohřbený byl starší šesti let. Samotný pohřeb se pak měl uskutečnit v době, kdy v Anglii soupeřilo křesťanství se starší pohanskou vírou.

Podle artefaktů, které byly v hrobce je zřejmé, že šlo o bohatý pohřeb a jak uvedla sama Sophie Jacksonová v tiskové zprávě, ředitelka výzkumu londýnského archeologického muzea, „Myslím, že je to naše Tutanchamonova hrobka,“.

Desítky nalezených předmětů budou k vidění v Southlendu asi 60 kilometrů východně od Londýna.

Zdroj: BusinessInsider.com

Sdílet:
Loading...