Brána do podsvětí roste každým rokem ohromujícím tempem, odhaluje výzkum

5/5 - (1 vote)

Kilometr dlouhá a téměř sto metrů hluboká sníženina Batagajka, které se také přezdívá „brána do podsvětí“, dělá starosti sibiřským vědcům. Jak se totiž ukázalo, kráter vytvořený táním permafrostu, neustále roste, a to až rychlostí milion metrů krychlových za rok.

Obrovský kráter odhaluje “ztracený svět zmrazený v čase“, který se nachází asi 660 kilometrů severně od města Jakutsk, je odborníkům známý od 60. let minulého století, kvůli náhlému odlesňování této oblasti. Bez stínu se půda roztavila a zem se doslova katastrofálně propadla. Jenže v posledních dekádách se velikost kráteru neustále zvětšuje. Důvodem jsou narůstající teploty v této oblasti, které pomalu taví okolní permafrost.

Nový výzkum ukazuje, že hlavní stěna propadliny ustupuje rychlostí 12 metrů za rok právě v důsledku tání permafrostu. Zřícený úsek svahu, který se propadl 55 metrů pod stěnu také taje rychle klesá.

200 metrů za pouhých deset let

Obrovská propadlina měřila v roce 2014 na šířku 790 metrů, během deseti let narostla o 200 metrů. Odborníci jsou si vědomi toho, že roste, ale je to poprvé, co dokázali kvantifikovat objem taveniny vycházející z kráteru. Za tímto účelem zkoumali satelitní snímky, terénní měření a data z laboratorních testů provedených na vzorcích z propadliny Batagajka.

Výsledky ukázaly, že oblast ledu a sedimentu, která odpovídá rozloze více než 14 velkým pyramidám v Gíze, roztála z od doby, kdy se propadlina zhroutila. Rychlost tání zůstala v posledním desetiletí relativně stabilní, hlavně podél stěny na západním, jižním a jihovýchodním okraji propadliny.

zdroj: ls

Sdílet: