Brána do pekla existuje!

Rate this post
Navzdory skutečnosti, že objev zní jako skvělý začátek nového filmu Indiana Jonese, vědci říkají, že našli to, co nazýváme „Brány pekelné“. Tento mýtický portál směřující do podsvětí byl zmíněn už starými Řeky a Římany: „Tento prostor je plný páry tak mlhavé a husté, že člověk sotva vidí zemi. Každé zvíře, které vejde dovnitř, se setká s okamžitou smrtí. Hodil jsem zde vrabce a okamžitě vydechli a padli, “  napsal řecký historik Strabo 

Místo objevené experty se nachází ve starobylém frygijském městě Hierapolis, nyní Pamukkale v jihozápadním Turecku. Velká většina starověkých legend odkazuje na různé způsoby, jak navštívit podsvětí. Duše prochází různými fázemi, které zvyšují utrpení než opouští tělo navždy. Římané věřili, že tento proces začíná při vstupu do „brány pekelné“. Současní archeologové toto místo nedávno skutečně našli. Jde o jeskyni, kterou znovu objevili badatelé z Univerzity Salento (Itálie). Toto místo patřilo starým Phrygianům, bylo používáno k obětování zvířat.

Nicméně, to, co považovali starověcí lidé za portál do podsvětí, je ve skutečnosti něco úplně jiného. Po přesné lokalizaci „brány pekelné“ archeologové zjistili, proč zvířata, která se přiblížila k místu, zemřeli téměř okamžitě.

Příčinou je podzemní seizmická činnost, díky níž je velké množství vulkanického oxidu uhličitého vytlačeno na povrch, výpary zvířata usmrtily. To se ale netýkalo pořadatelů obřadu. Starověcí kněží si jistě museli myslet, že jsou pod ochrannými křídly svého boha, zatímco ve skutečnosti šlo celou dobu o něco úplně jiného. Němečtí badatelé odebrali vzorky hladiny oxidu uhličitého a zjistili, že plyn tvořil jezero končící ve výšce 40 cm nad zemí.

Jedna z nejvíce překvapivých skutečností je, že tato oblast je i nadále stejně smrtelná jako v době starověkých Římanů a Řeků. Plyn se během dne rozptýlí sluncem, ale za úsvitu je smrtící.

Archeologické důkazy naznačují, že lokalita byla plně funkční až do 4. století, a zůstala místem sporadického navštěvování v příštích dvou stoletích. Chrám byl v 6. století našeho letopočtu zničen křesťany, zatímco pozdější zemětřesení dále poškodilo toto místo. Zde je fotografie jak místo vypadá dnes.

Sdílet: