Botswana zlegalizovala lov slonů, údajně způsobují chaos a značné škody.

Botswana je domovem nejpočetnější populace slonů, proto je paradoxní, že v těchto dnech zrušila zákaz jejich lovu. Jako argument pro nepochopitelné rozhodnutí úřady uvádějí jejich populační růst. Místní lidé si údajně stěžují na to, že je sloni ohrožují a ničí jim úrodu. Zákaz byl vyhlášen kvůli pytlákům a po pěti letech jej vláda ruší.

Prezident Mokgweetsi Masisi zrušil tento týden zákaz lovu, který vydal ještě jeho předchůdce. Své rozhodnutí hájí slovy „počet a vysoká míra incidentů mezi lidmi a chobotnatci má také následný dopad na jejich živobytí. Počty sloní populace neustále narůstají, a navíc způsobují spoustu škody, když zabíjejí hospodářská zvířata.“

Na druhou stranu jsou to právě místní lidé, kteří slony okrádají o jejich území, které se neustále zmenšuje. Tato majestátná zvířata ani nemají jinou možnost, než se vydat blíž k lidem a v podstatě si brát co je jejich. Nicméně ministerstvo životního prostředí tvrdí, že vzalo v potaz pohled místních obyvatel, kterým sloni škodí, nezávislé organizace, ochránce přírody i turisty, kteří do Botswany jezdí právě za slony.

I přes fakt, že ochránci přírody tamní ministerstvo varovalo, že pokud nebudou sloni chránění, může jim hrozit vyhubení, byl jejich lov povolen. Zatímco je Botswana domovem více slonů než kterákoliv jiná země v Africe, jejich populace v uplynulých letech klesla o zhruba 30 %. Hlavní důvod představují pytláci, kteří chobotnatce loví pro slonovinu.

Ministerstvo životního prostředí na závěr dodává, že se budou snažit spolupracovat se všemi zúčastněnými stranami, aby bylo znovuobnovení lovu prováděno řádným a etickým způsobem.

Zdroj: BusinessInsider.com

Sdílet:
Loading...