Blížíme se ke „klimatickému apartheidu“! Bohatí nebudou brát ohledy, chudí pocítí hlad a války

Klimatické změny se dotknou každého z nás. Hlavní rozdíl bude v tom, jak se s nimi dokážeme vyrovnat. Pokud si ale některé země světa nebudou klimatickou hrozbu uvědomovat může to mít fatální dopad zejména na chudší část populace. Bohatí si nějak poradí hlavně díky svým penězům, nebudou však přitom brát ohledy na chudé. Vznikne tak klimatický apartheid.

Nezávislý expert OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Philip Alston ve zprávě varuje, že světu hrozí klimatický apartheid. Lidé s vyšším společenským a ekonomickým statusem budou podle Alsona hrát ve vypořádání se s klimatickými změnami velkou roli, ale na chudší se ohlížet nebudou.

Následky změny klimatu tak pocítí především nejchudší obyvatelé planety. Bohatší vrstva údajně své peníze použije takovým způsobem, aby hladu či dokonce válkám předešla. Alson také uvádí jako příklad případ z roku 2012 kdy New York zasáhl hurikán Sandy. Zatímco budova banky na Manhattanu byla chráněna před stoupající hladinou, nejchudší část obyvatelstva americké metropole byla po celou dobu bez elektřiny a zdravotní péče.

I podle toho nejoptimističtějšího scénáře, který počítá s tím, že se do roku 2100 svět oteplí o 1,5 stupně, bude znamenat pro nejchudší nedostatek jídla, ztrátu příjmu nebo horší přístup ke zdravotnictví. Mnozí se pak budou muset rozhodnout mezi smrtí následkem vyhladovění nebo odchodem do bohatších regionů.

Alston také projevil svůj nesouhlas se zavedenou praxí, kdy vlády nedělají nic víc, než vysílají své zástupce debatovat na konference. Konkrétní protiopatření či kroky vpřed ale vidět nejsou. Přitom vědci a ekologičtí aktivisté na problémy klimatických změn upozorňují už téměř padesát let.

Zdroj: Insider.com

Sdílet:
Loading...