Blíží se 18. výročí tragédie z 11. září! Počet obětí v souvislosti s útokem se dodnes nezastavil

Jacquelin Febrillet bylo pouhých 26 let, když 11. září 2001 došlo k teroristickému útoku na Světové obchodní centrum vzdálené pouhé dva bloky od místa, kde pracovala. Patnáct let po útoku byla Jacquelin, tehdy už matka tří dětí, diagnostikována rakovina. Příčina? Oblak toxického popela, který se následkem útoku uvolnil do ovzduší a pohltil Manhattan.

„Byla jsem tam, ten den. Pracuji tam celé roky a pracovala jsem tam i po tragédii. Nikdy nám nebylo řečeno, že se něco takového může stát.“ vzpomíná Jacquelin. Bohužel není jediná. Richard Fahrer, tehdy 19 letý mladík sice nebyl v oblasti 11. září, ale v letech 2001 až 2003 pravidelně pracoval jako zeměměřič na jižním Manhattanu. Dnes je mu 37 let a před osmnácti měsíci mu lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. Nemoc, která obvykle postihuje starší muže, a která se nikdy před tím v jeho rodině neobjevila.

Jacquelin i Richard Fahrer představují jen zlomek stále narůstající kategorie pacientů, kteří žili nebo pracovali poblíž Světového obchodního centra, kde 11. září 2001 během teroristického útoku zemřelo téměř 3000 lidí. Ačkoliv se tito lidé nijak nepodíleli na záchranných pracích či jiných, které následovaly, jejich zdraví i život jsou útokem ovlivněny navždy.

Následkem útoku z 11. září se do ovzduší nad Manhattanem uvolnilo bezprecedentní množství chemikálií, včetně dioxinů, azbestu a dalších karcinogenních látek. Teď s blížícím se 18. výročím tragédie nepřestává New York počítat pacienty, u kterých se vyvinula rakovina nebo jiná závažná onemocnění související s toxickým mračnem, který se vznášel nad Manhattanem po dobu několika týdnů.

Fotografie pořízená 11.září. Lidé jako by nevěděli co se za nimi děje.

Kdyby byla veřejnost lépe informována, mohlo být méně obětí

Hasiči a jiné zásahové jednoty společně s dobrovolníky jež pomáhali odklízet trosky, byli zasaženi jako první. Už první studie zjistily, že tito lidé čelí zvýšenému riziku rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Následně bylo u deseti tisíc z nich diagnostikována rakovina, a to v rámci World Trade Center Helht Program, což je federální léčebný program, který pomáhá přeživším.

Na konci června tohoto roku bylo v programu 21 000 lidí, kteří nepatřili mezi dobrovolníky či zásahové jednoty. Tento počet je dvakrát větší než v roce 2016. U téměř 4000 lidí již rakovina vypukla, nejčastěji jde o rakovinu prostaty, prsu a kůže. Jednou z nich je j Jacquelin.

Hasiči hledající mezi troskami přeživší, byli vznikem rakoviny ohroženi nejvíce.

Dnes má 44 let a vzpomíná na to, že v době po útoku se město snažilo co nejrychleji dostat zpět do normálu. „Trvalo to jen pár dní a lidé začali zase chodit do práce. A podívejme se dnes, co se stalo o několik let později, lidé umírají.“ I Richard Fahrer lituje toho, že úředníci neudělali víc pro ochranu obyvatel a zaměstnanců pracujících v okolí.

„Moje žena se mě ptala, jestli za mou rakovinu může teroristický útok. Nemohu to tvrdit stoprocentně, ale jedno vím. Kdyby zástupci města New York více informovali veřejnost a lépe zajistili okolí útoku, dnes by nebylo tolik obětí.“ Vzpomíná Fehrer.

Zdroj: scmp.com

Sdílet:
Loading...