Archeologové odhalili dosud nevídanou tajnou chodbu ve Velké pyramidě

4.5/5 - (2 votes)

Pohled, který nikdo neviděl 4500 let! Egyptští archeologové dokázali pomocí miniaturní kamery prozkoumat dosud neznámou chodbu v Chufuvově pyramidě v Gíze. Ta je známá také jako Cheopsova či Velká pyramida.

Záběry z videa předvedly na tiskové konferenci přímo u pyramidy. Zachycují klenutou chodbu z nahrubo opracovaných kamenných bloků, která je 9 metrů dlouhá a 2,1 metru široká. Volný prostor v těchto místech zjistili již v roce 2016 pomocí technologie zvané miografie.

Ta využívá částice mionů, které vznikají při průniku kosmického záření do atmosféry. Miony jsou jen zčásti pohlcovány kameny a miografií se tak daly zjistit změny hustoty uvnitř pyramidy.  Objevený prostor později blíže zkoumali radarem a ultrazvukem.

Nachází se nad vchodem do pyramidy nad velkými bloky uloženými do V. Některé z těchto bloků váží i 15 tun. A právě do mezer mezi nimi nyní natlačili 6 mm tlustý endoskop s kamerou a chodbu probádali.

Jedná se o neinvazivní metodu, která umožnila prostor prozkoumat, aniž by se do něj musely probourat. Podle odborníků slouží chodba k rozložení hmotnosti nad vchodem do pyramidy nebo nad nějakým jiným, dosud neznámým prostorem. Egyptští archeologové nyní budou pokračovat ve skenování, aby zjistili, co se nachází za touto chodbou.

V roce 2017 zjistili pomocí miografie také existenci 31 metrů dlouhé chodby nad velkou galerií. Ta ještě není prozkoumána. Archeolog Zahí Hawass si myslí, že v pyramidě jsou další, dosud neznámé důležité prostory. „Jsem si jistý, že za pár měsíců se ukáže, jestli jsem měl pravdu, nebo ne,“ řekl Hawass.

Sdílet: