Archeologové objevili v jeskyni pod mayským městem tisíc let starý poklad

Během nedávného zkoumání podzemních jeskyní Balmkú pod legendárním mayským městem Chichén Itzá objevili archeologové něco opravdu vzrušujícího. Jeskynní komplex vydal archeologům největší poklad za posledních více než 60 let.

Na Yucatánském poloostrově v Mexiku se archeologové ocitli uvnitř jeskynního komplexu Balamkú, který byl objeven již v roce 1966. Tehdy se nález připisoval Victoru Segovia Pinto, který po důkladném zdokumentování nechal podzemí zapečetit. Podle tamního tisku Mexico News Daily, jeho poznámky zmizely na více než 50 let.

Chichén Itzá

V uplynulých dnech se ale na místo archeologové vrátili, a to v rámci projektu GAM, kterou řídí Guillermo de Anda. Právě na základě jeho slov lze soudit, že cesta k pokladu nebyla vůbec jednoduchá. Archeolog musel zdolat extrémně úzké tunely a plazit se několik hodin po břiše. V tu chvíli si ale ani zdaleka neuvědomoval, co ho čeká na konci cesty.

Zdroj: Great Mayan Aquifer Project (GAM)

V obtížně přístupné komnatě objevil stovky nedotčených keramických nádob na pálení kadidla, hrnců, váz, zdobených talířů a dalších předmětů. Na artefaktech se často objevuje vyobrazení boha deště Tláloca a jaguára, posvátného zvířete Mayů.

Zdroj: GAM

Tím ale výčet nálezů nekončí. Archeologové objevili i množství spáleného materiálu, semen, nefritových kamenů, ulit a úlomků kostí. Během let se kolem předmětu vytvořily krápníky, jejich věk odborníci datují do dob okolo roku 1000 našeho letopočtu.

Zdroj: GAM

Své dojmy z objevu popsal De Anda následovně, „Nemohl jsem mluvit, začal jsem brečet. Analyzoval jsem lidské ostatky ve Studni obětí v Chichén Itzá, ale nic se nevyrovná okamžiku, kdy jsem sám jako první vstoupil do jeskyně Balamkú. Skoro jsem cítil přítomnost Mayů, kteří zde ty věci uložili.“ Navíc je De Anda přesvědčen, že jde o největší objev od nalezení jeskyně Balamkanché v 50. letech minulého století.

„Balamkú nám pomůže přepsat historii Chichén Itzá. Stovky archeologických objevů, které patří k sedmi dosud zdokumentovaným obětním rituálům, jsou ve výjimečném stavu. Vzhledem k tomu, že byly po staletí zapečetěny, obsahují nedocenitelné informace spojené se vznikem a pádem města i o těch, kteří byli zakladateli tohoto ikonického místa,“ vysvětluje de Anda.

Zdroj: GAM

Co ale zůstává i nadále otázkou je způsob, jakým se cennosti v jeskyni ocitly. Podle odhadů týmu archeologů k tomu mohlo dojít někdy mezi lety 700 a 1000. V této době panovalo na severu poloostrova ničivé sucho. Z toho důvodu bylo mnoho rituálních obřadů, kterými žádali obyvatelé svá božstva o déšť, pořádáno v jeskyni.

V současné době pracují odborníci na vytvoření trojrozměrného modelu jeskynního komplexu. Navíc archeologové plánují ponechat artefakty v jeskyni, kde byly objeveny. De Anda navíc upozorňuje, že zatím byl proveden jen předběžný průzkum oblasti. V jeskyni Balamkú tak stále mohou pod nánosy bahna a sedimentů na odhalení čekat další předměty, nebo dokonce lidské ostatky.

Zdroj: Allthatsinteresting.com

Sdílet:
Loading...