Archeologové objevili dlouho ztracené biblické město Ziklag

Ruiny dlouho ztraceného města Ziklag, jež bylo proslulé jako útočiště krále Davida, byly v těchto dnech objeveny týmem archeologů v Izraeli. Město bylo mezi archeology žhavým tématem už více než deset let. Stejně tak bylo podniknutu několik vykopávek v naději na nalezení cenných informací o jeho poloze. Teď si je ale izraelský tým archeologů jistý, že ruiny, na které narazily, jsou pozůstatky dávno ztraceného města.

Mezinárodní tým pod vedením Izraelského památkového ústavu, australské univerzity Macquarie a Hebrejské univerzity, objevil ruiny mezi městy Kirjat Gat a Lachiš. Tuto oblast archeologové prohledávají už od roku 2015. Vykopávky posledních dnů odhalily pozůstatky osídlení z období mezi 11. až 12. stoletím př. n. l., hned pod ruinami venkovského sídla z 10. století př. n. l. Informoval o tom Izraelský památkový ústav.

Kromě desítek kusů keramiky, nádobek na olej a džbánků na víno, bylo nalezeno mnoho artefaktů ukazujících styl života Pelištejcké kultury. Podle biblických zdrojů žili tito lidé právě v místech naleziště. Tým archeologů v jejich přesvědčení utvrdily i výsledky radiokarbonového datování, které se shodly s časem, kdy se o výstavbě města Ziklag uvažovalo.

Tato fakta však nestačí každému. Existuje pár nezávislých odborníků, kteří se na projektu nepodílejí a nejsou zcela přesvědčeni o tom, že ruiny na úbočí kopce skutečně představují pozůstatky dávno ztraceného města. Pochybnosti o nalezišti vyslovil i profesor Aren Maier, izraelský archeolog narozený v USA, který prostě nechce přijmout závěr, že jde skutečně o Ziklag.

Není se vlastně ani čemu divit. Spoustu archeologů tvrdilo, že objevili Ziklag, později byly jejich nároky vyvráceny. Proto předtím, než bude toto místo oficiálně potvrzeno jako město Ziklag, bude zapotřebí provést ještě několik dalších výzkumů a studií.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: