Archeologové objevili bájnou egyptskou loď, kterou Hérodotos popsal před téměř 2500 lety

Dodnes neexistoval žádný důkaz, že by loď skutečně existovala, a teď po téměř 2500 letech svět zjistil, že snad nejznámější historik antického Řecka měl přece jen pravdu. Archeologové totiž v ruinách zatopeného egyptského města Thonis objevili vrak říční nilské lodi, kterou Hérodotos popsal ve svém díle.

Hérodotos popsal nilskou „baris“ (název říčního plavidla pozn. red.) přesně před 2469 lety. Loď byla postavena z přibližně 100 cm dlouhých broušených dřevěných desek, uspořádaných podobně jako u cihlových staveb. Mezery zevnitř vytěsnili papyrem, ze kterého byly vyrobeny i plachty. Stožár byl vyroben z arabské gumy a v trupu byla díra, kterou procházelo kormidlo. Takto podle britského The Guardian popsal Hérodotos legendární říční nilské plavidlo ve svém díle Dějiny.

Celá tisíciletí se však historici nedokázali shodnout na tom, zda starověcí Egypťané „baris“ skutečně využívali a zda vlastně vůbec taková říční loď existovala. Až donedávna totiž žádný archeologický důkaz neobjevili.

Týmu odborníků z institutu námořní archeologie z Oxfordské univerzity, se ale téměř 2500 let starou záhadu konečně podařilo rozlousknout. V ruinách dnes potopeného města Thonis objevili dobře zachovaný vrak lodi, jejíž podoba dokonale souhlasí s popisem v knize Dějiny. Egyptskou loď s podobnou konstrukcí archeologové dosud neviděli.

Podle informací, které přináší britský deník The Guardian se z vraku lodi zachovalo asi 70 %. Z archeologického úhlu pohledu je tedy ve vynikajícím stavu a odborníkům poslouží pro množství výzkumů. Podle odhadů měla loď kdysi až 28 metrů, je postavena ze dřeva akácie a nechybí ani díra v zadní části trupu spolu s kormidlem, které sloužilo k manévrování.

Zdroj: The Guardian.com

Sdílet:
Loading...