Archeologové našli děsivě vypadající pařát, komu patřil?

Když skupina australských archeologů procházela temnými jeskyněmi pohoří Mount Owen na Novém Zélandu, netušili, jak zvláštní objev na ně čeká. V jedné z tmavých a zatuchlých skalních prohlubní našli obrovský, strašidelně vypadající pařát s dlouhými drápy. Objev byl v mimořádně zachovalém stavu, jako by tu ležel jen chvíli.

Nález byl ve výborném stavu – drápy, kůže, svaly či šlachy se zachovaly díky tomu, že noha ležela v jeskyni s ideálními podmínkami pro mumifikaci. Analýza dále ukázala, že jde o 3300 let starý pozůstatek prehistorického zvířete, přesněji velkého prehistorického ptáka Moa. Megalapteryx didinus – jak se latinsky nazývá – žil před tisíci lety na Novém Zélandu a v mnohém připomíná dnešní ptáky Emu, resp. pštrosy.

Jedinečný svého druhu

Moa byl jedinečný svého druhu a podle analýzy DNA v jeho kostech se na zemi objevil přibližně před 18,5 miliony let. Přičemž existovalo minimálně deset podobných druhů, ty postupně vyhynuly v důsledku zániku místní fauny a změny klimatu. Kostry, které archeologové s odstupem času našli, měřili od jednoho do tří metrů, tělo pokrývalo peří a zvíře nemělo žádné křídla ani ocas. Nohy byly mimořádně silné.

První objev ptáka Moa si připsal v roce 1839 obchodník s látkami a nadšenec přírody John W.Harris. Od člena domorodého kmene Maurů dostal neobvyklou kost, jakou dosud nikdy neviděl a ze zvědavosti zaslal tuto kost na odborný posudek do Londýna. Tam ji odborníci zkoumali čtyři roky – kost se totiž neshodovala s žádnými vzorky, kterými v těch dobách v Londýně disponovali. Teprve později se skládačka poskládala a ukázala na druh, příbuzný dinosaurům.

Jelikož noha, kterou australští archeologové našli, obsahuje mimořádně zachovalé tkáně, ihned po nálezu se novozélandským úřadem ozvali japonští výzkumníci. Z tkání chtějí extrahovat buňky a klonováním ptáka Moa vrátit zpět do přírody. V příštích 50 letech by se to prý mohlo podařit.

Zdroj: AO

Sdílet: