Archeologové jásají, po deseti letech konečně objevili neocenitelný minojský poklad!

Archeologové v řecké osadě z doby bronzové objevili obrovský poklad minojského původu. Skládá se ze šperků, skleněných korálků a zbytků tehdejší peněžní měny. Jde o jeden z nejdůležitějších pokladů minojské kultury.

Řečtí archeologové se konečně dočkali. Po více než deseti letech snažení se jim podařilo nalézt artefakty minojské kultury na malém ostrově Chrysi jižně od Kréty. Konkrétně jde o zlaté šperky, korálky a zbytky tehdejší peněžní měny. Šlo o takzvané “bronzové talenty”, které byly cennou jednotkou ve starověkém Řecku. Některé korálky jsou zase egyptského původu.

Archeologové našli i starodávná akvária a velké množství porfyru – hodnotného purpurového pigmentu antického světa. Vyráběl se z mořských šneků. Tato barva byla později vyhrazená výlučně pro římské císaře.

Prsten je jedním z mnoha objevených artefaktů

“Tyto nálezy jsou jedním z nejdůležitějších pokladů Minojců, jaké se dosud našli na Krétě,” uvedlo tamní ministerstvo kultury. Minojská civilizace, námořní supervelmoc z doby bronzové, vzkvétala na Krétě a na jiných ostrovech v Egejském moři do roku 1500 před Kristem.

Další objevené artefakty minojského pokladu

Zdroj: timesofmalta.com

Sdílet:
Loading...