Anglie se chystá přeměnit opuštěné uhelné doly na podzemní farmy

Velká Británie zveřejnila opravdu skvělý nápad, ze kterého bychom si mohli vzít příklad i my. Země je plná opuštěných uhelných dolů a ty by se mohly vrátit zpět k životu. Nyní ale jako velké podzemní farmy, tvrdí akademici.

Důlní šachty a tunely jsou považovány za „perfektní prostředí“ pro pěstování potravin, jako je zelenina a bylinky. Tato iniciativa je považována za nejlepší způsob, jak zajistit rozsáhlou rostlinnou produkci pro neustále narůstající celosvětovou populaci.

Odborníci tvrdí, že podzemní farmy jsou mnohem efektivnější a mohou vyprodukovat mnohem víc než farmy na zemi. Prezident Světové společnosti pro udržitelné energetické technologie, prof. Saffa Riffat se domnívá, že iniciativa by byla skvělým řešením, jak uspokojit neustále rostoucí poptávku.

Projekt by mohl také vdechnout nový život do mnoha opuštěných dolů. Které byly v rámci úpadku uhelného průmyslu koncem 80. let zavřeny. Myšlenka již získala podporu vlastníku uhelných dolů, včetně úřadu Land Trust and Coal, která vlastní značnou část dolů. Zájem o projekt vyjádřila i čínská vláda.

Podle odhadu je ve Velké Británii 150 000 opuštěných šachet. Podzemní chodby a tunely tvoří dohromady 25 000 km2. Profesor Riffat se k celému projektu vyjádřil pro magazín BBC, kde uvedl: „Jsem velmi nadšený z obrovského potenciálu, který tento projekt přináší. Než dovážet potraviny letecky, vlakem nebo po moři, můžeme zvýšit kvóty v zemědělství. Kéž by tento nápad přišel v době, kdy jsme museli propouštět horníky. Mohli jsme jim nabídnout alternativní práci.“

Schéma ukazuje, jak by farma mohla vypadat

Ve Velké Británii stále více lidí upřednostňují bydlení na venkově, což souvisí s úbytkem půdy pro zemědělství. Jak profesor sám pronesl „Potřebujeme tento plán zvláště kvůli naší budoucnosti. Máme rostoucí poptávku po potravinách, zejména ve městech, ale nemáme dostatek místa k jejich produkci.“

Podzemní farmy budou mít mnoho výhod, včetně kontrolovatelného vnitřního klimatu neovlivněného počasím, a to bez nutnosti drahých zemědělských zařízení. Tunely a hřídele by při vytápění vyžadovaly méně energie, to je činí atraktivními pro produkci potravin. Malá podzemní farma může vyprodukovat 80 tun potravin za rok. Navíc mohou fungovat celoročně. Namísto 1-2 sklizní, což je normální počet pro venkovní pěstování, může být dosaženo až 10.

Takto by se zde mohly pěstovat saláty, listová zelenina jako špenát, nebo kapusta, bylinky, jahody, houby, mrkve, lilky a mnoho dalšího. Kdy Anglie započne své podzemní zemědělství ještě není známo. Nicméně jde o skvělý nápad, který by mohl být využit i v naší zemi. V České Republice je více než 350 dolů, přičemž mnoho z nich je nečinných.

Zdroj: BBC

Sdílet:
Loading...