Alpy čeká nemilý osud, do konce století se změní k nepoznání.

Pokud plánujete alespoň jednou za život navštívit nejvyhledávanější evropské pohoří, čímž Alpy nepochybně jsou, měli byste si pospíšit. Podle nejnovějších předpovědí švýcarských odborníků se většina alpských ledovců do roku 2100 roztopí. Už za třicet let se jejich množství zmenší o celou polovinu, budoucí generace tak vůbec nemusí poznat krásu alpských horských ledovců.

Švýcarský tým vědců z univerzity v Ženevě se v tuto chvíli strachuje o budoucnost 3500 alpských ledovců. Klimatologové vzali v potaz dva scénáře vývoje emisí skleníkových plynů. Zohledňováno bylo hned několik faktorů a také údaje z pozorování prováděného mezi roky 2003 až 2017. V této době měly ledovce v Alpách celkový objem okolo sto kilometrů krychlových.

Podle profesora C. D. Farinottiho, který byl součástí výzkumného týmu, je osud většiny ledovců do roku 2050 už zpečetěn. Výsledky studie, která byla zveřejněna vědeckým časopisem The Cryosphere, mohou nastat dva různé scénáře, které mají společné východisko – zima v Alpách skončí. Na vině jsou klimatické změny, spojené s vysokými emisemi.

Jak uvádí magazín IFL Science, i kdyby nastala nejpozitivnější varianta scénářů, čímž je rapidní pokles obsahu emisí do roku 2020, nedokázali bychom zachránit ani polovinu ledovců. Dalším rozhodujícím faktorem pak podle Farinottiho bude to, jak se lidé budou chovat během následujících desetiletí.

Tento jev bude mít pochopitelně velký vliv na cestovní ruch, který tím výrazně utrpí. V ohrožení je ale i životní prostředí. Jakmile roztají alpské ledovce vznikne riziko povodní, a to by zase mělo negativní dopad na zemědělství.

K problému se vyjádřil i jeho kolega a spoluautor studie Dr. Matthias Huss, který ve svém prohlášení uvedl: „Alpy do roku 2100 budou téměř bez ledu. Jen v izolovaných oblastech v nejvyšších nadmořských výškách ledovce zůstanou, nicméně jejich množství bude představovat pouhých 5 % z celkového množství ledovců dnes.“

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: