Afrika se pomalu ale jistě děli na dva kontinenty, geologové tvrdí, že se rodí nový oceán

Africký kontinent se pomalu dělí na dva, a to na jednom z nejvyprahlejších míst na Zemi. Afarská pánev totiž leží přesně na křižovatce tří tektonických desek, které se od sebe velmi pomalu oddělují. Složitý geologický proces, jak o něm odborníci hovoří, tak nakonec rozdělí Afriku na dvě části a vytvoří novou oceánskou pánem.

Tektonický osud afrického kontinentu byl studován již několik desetiletí. Zatím největším důkazem potvrzujícím teorii geologů, je 35 kilometrů dlouhá prasklina táhnoucí se etiopskou pouští. Ovšem nová satelitní měření nabízí cenné nástroje potřebné ke studii zrození nového oceánu na jednom z nejvíce geologicky jedinečných míst na planetě.

„Toto je jediné místo na Zemi, kde můžete sledovat, jak se kontinentální trhlina stává oceánskou,“ prohlásil Christopher Moore z Leedské univerzity ve Velké Británii, který používá satelitní radar ke sledování sopečné činnosti ve východní Africe, který je spojena s rozpadem kontinentu.

Geologové dále odhadují, že vznik nového afrického oceánu bude trvat nejméně 5 až 10 miliónů let. Afarská pánev na hranici núbijské, somálské a arabské desky je však jedinečnou laboratoří pro studium tak složitého procesu. V historii už k podobné události došlo, rovněž na africkém kontinentu. Před 30 miliony lety se arabská deska odtrhla od Afriky a tím se vytvořilo Rudé moře a Adenský záliv. Celá událost stále vyvolává mnoho otázek. Včetně té, co způsobuje, že se kontinent rozpadá. Na tuto otázku by však co nevidět mohlo odpovědět satelitní měření spolu s dalšími terénními průzkumy. Tak by geologové mohli zrekonstruovat situaci, ke které dochází v podzemní části Afarské pánve.

Zdroj: NBCN

Sdílet:
Loading...