1400 let stará Ginkgo Biloba proměnila čínskou zahradu ve zlatý oceán

4.7/5 - (3 votes)

Za zdmi buddhistického kláštera Ku Kuan-jin v pohoří Čung-nan v Číně se tyčí prastarý posvátný strom ginko biloba. Každý rok od půlky listopadu jeho listy zežloutnou a začnou padat, až promění klášterní zahradu v zlatavý oceán, což vždy přiláká turisty z blízkého okolí. Nádherné snímky zveřejněné nedávno na internetu však přitáhly také pozornost mnoha lidí z celého světa.

Buddhistický klášter Ku Kuan-jin byl založen za čínské dynastie Tchang v roce 628. Říká se, že jinan dvoulaločný tu nechal vysadit sám císař Tchaj-cung, jenž vládl v letech 626–649 a je považován za jednoho z největších císařů Číny. To by znamenalo, že strom je 1400 let starý.

Původ tohoto druhu stromu je však mnohem staršího data. Nejstarší prehistorické stopy po rostlině podobné jinanu vedou až do geologického období rozhraní karbonu a permu v prvohorách, tj. do období asi před 300 až 270 miliony let. Vyskytoval se na Zemi společně s dinosaury, ale na rozdíl od nich přežil, byť měl taky namále. Z amerického kontinentu vymizel před 7 miliony, z Evropy před 3 miliony let. Dochoval se pouze jeden jediný druh rodu jinanu, a to jen na malém území v jihovýchodní Číně, odkud se v roce 1100 rozšířil do Japonska. Tam ho až v roce 1691 objevil pro Evropu německý vědec Engelbert Kaempfer.

V celé Asii je jinan považován za svatý strom, vysazuje se proto v okolí buddhistických chrámů. V Číně je několik oblastí, které jsou považovány za místa s původním výskytem stromů ginkgo biloba. Za hlavní lokalitu se označuje místo, které se nalézá na úpatí hory Ťin-fo Šan v kraji Nan-čchuan.

Jinanu dvojlaločnému se odjakživa přičítaly léčebné vlastnosti. V prvním velkém čínském atlase léčivých rostlin, který napsal 3000 let před Kristem praotec čínské medicíny Šen-Nung, je popisován jako lék na srdce, plíce a potíže s pamětí. Čínští lékaři ho používali na omrzliny, otoky nebo astma. V Japonsku zase jedli pražená semena jinanu na prevenci proti opilosti. Ajurvédská medicína z ginko biloby vyráběla svou bájnou sómu – elixír dlouhověkosti. Evropanům však trvalo poměrně dlouho, než objevili ohromný léčebný potenciál tohoto prastarého stromu.

Sdílet: