1300 let starý ostrov na Sibiři šokoval Vladimíra Putina “Nikdy jsem nic takového neviděl …”

Starobylá pevnost zvaná Por-Bajin – nebo Por-Bazhyn, Por-Bazhyng – je oříškem pro mnoho historiku ale i pro samotného Putina. Nikdo si není zcela jistý, proč byla na vzdáleném sibiřském ostrově postavena tajemná 1300 let stará tvrz, ani proč byla opuštěna.

Odborníci mají smíšené pohledy. Tajemná pevnost objevená před sto lety, která se nachází ve vzdálené Sibiři, nedá spát nejednomu expertovi i světovým vůdcům. Na první dojem, při pohledu na ostrov se může zdát, že jde jen o jakousi pevnost nebo vězení v troskách. Jenže tato stavba byla postavena před 1300 lety a nikdo si není jistý, proč byla postavena zrovna na obdélníkovém ostrově spolu s labyrintem, ale hlavně proč byla opuštěna.

Vědci a historici se nemohou shodnout na jediné teorii. Někteří věří, že izolovaná tvrz byla vytvořena ve vzdálené minulosti, aby přilákala lidi na ostrov, a pravděpodobně byla používána jako klášter, náboženské útočiště nebo dokonce jako starověká astronomická observatoř.

Poprvé byla poloha ostrova odhalena v roce 1891 a od té doby odborníci nepochopili jeho skutečný účel. V roce 2007 se odborníci rozhodli navštívit ostrov a podívat se blíže. Vědci objevili hliněné tablety lidských nohou, staré kresby na stěnách a masivní brány. Dále je známo, že ostrov je extrémně daleko od v podstatě čehokoliv, takže tento ostrov musel bát i těžko zásobovatelný, protože se vyhýbal všem obchodním cestám.

Čím více vědců se do zkoumání zapojuje, tím více je spekulací. Navíc podle použitých materiálů na ostrově je zřejmé, že jde o tradiční čínskou starověkou architekturu.

I když se předpokládá, že Por-Bajin pochází z doby nejméně 1 300 let, mnoho zdi je nedotčeno a velmi dobře zachováno. Hlavní stavba na ostrově – umístěná ve vnitřním nádvoří – je rozdělena na dvě části a je pokryta dlaždicovou střechou, kterou drží 36 masivních dřevěných sloupků umístěných na kamenných základech. Ostrov, jeho design, jeho účel a prakticky všechno o něm je tajemstvím. Vědci si všimli, že na ostrově je nedostatečné vytápění, přestože se nachází na Sibiři a vydrží období extrémně drsného počasí. Ostrov se nachází ve výšce 700 metrů nad hladinou moře.

Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že starobylé ruiny připomínají čínské “Zakázané město”.Profesor Heinrich Härke, odborník na ranou středověkou archeologii, uvedl, že rozložení místa, je podobně jako císařské “Zakázané město”, a techniky používané pro zdi a střešní konstrukci připomínají rituální dynastickou architekturu Tang AD 618-907. To vedlo mnoho lidí k závěru, že se pravděpodobně čínští architekti a stavitelé přímo podíleli na stavbě tohoto komplexu.

Ne všichni souhlasí. Ostrov navštívil dokonce i ruský prezident Vladimir Putin, který byl doprovázen princem Albertem z Monaka. Když komentoval tajemný ostrov, řekl Putin: “Byl jsem na mnoha místech, viděl jsem spoustu věcí, ale nikdy jsem nic podobného neviděl.”

 

Sdílet:
Loading...