Zmijí zeď: ukrajinská obdoba Velké čínské zdi

Viper Embankments, nebo také Zmijí zeď, je svým rozsahem srovnatelná s Velkou čínskou zdí, a přesto o ní téměř nikdo neslyšel. Její celková délka byla v době jejího největšího rozkvětu neuvěřitelných 2000 kilometrů. V průměru byla 6-8 metrů vysoká a 14-16 metrů široká. Zmijí zeď, nebo spíše její pozůstatky, najdeme v lesních a stepních částech Ukrajiny.

Typická Zmijí zeď měla v průřezu tvar lichoběžníku se zploštělým vrcholem, na kterém stála dřevěná palisáda. Konstrukce byla nejčastěji tvořena šachtou, vyrobenou z dřevěných kulatin, která byla navíc zaplněna zeminou. Zvenčí pak byla celá konstrukce pokryta zeminou.

Na stepní straně byl násyp doplněn linií hlubokého příkopu, který byl od stěny vzdálen nejméně jeden metr. Pokud byl terén mokrý, jáma byla umístěna dále aby se nenarušila stabilita celé konstrukce. Zeď mimo jiné sloužila také jako obrana před kavalérií, která v těchto oblastech útočila často díky vhodným přírodním podmínkám.

Vznik slovanské zdi

V oblastech násypu byly provedeny radiokarbonové datovací studie, které naznačují, že jejich výstavba trvala v období od 2.století př. n. l. do 4. století n. l. Tyto informace však nejsou zcela spolehlivé. Zároveň není odborníkům jasné, kdo tato opevnění postavil. Často se v této souvislosti hovoří o Sarmatech, což byl původem íránský kočovný a pastevecký lid.

Dodnes přežily nejdelší fragmenty zdi ve své původní podobě mezi linií Dněstr a Ternopil, poblíž Kyjeva a Žitomiru a na levém břehu Dněpru. Ačkoliv v průběhu staletí byl tento region obýván různými národy a mnoho z nich může být podezřelých z budování takových opevnění, je jistá pouze jedna věc. Zeď je dílem obyvatel východoslovanského regionu a jejich úkolem bylo chránit je před kočovnými národy.

Rozsáhlý projekt

Dokonce i dnes, při pohledu na velikost Viper Embankments, má člověk dojem, že tehdejší stavitelé dovedli velký kus práce. Archeologové tvrdí, že celková délka opevnění byla přibližně 2 000 kilometrů.  To znamená, že její výstavba musela být časově náročná a vyžadovala davy pracovníků. K vybudování jednoho metru takového opevnění byly zapotřebí 3 kubické metry dřeva a minimálně několik desítek kubických metrů zeminy.

Množství všech použitých materiálů lze tedy odhadnout na několik milionů metrů krychlových dřeva a několik milionů metrů krychlových zeminy. V dnešní době to s použitím těžkých strojů není problém, ale v historii musela být přeprava stavebních materiálů mnohem vyčerpávající.

Zapomenutá práce

O Zmijí zdi už roky nikdo neslyšel. Její existence je stále poměrně málo medializována. Důvodem je možná neutuchající spor o jejím původu. První publikace o úžasném opevnění se objevily ve 30. letech 20. století. Po bolševické revoluci bylo neobvyklé memento zapomenuto na mnoho let.

Výzkum ve větším měřítku byl obnoven až v 70. letech minulého století vědci z Ukrajiny, která byla ještě tehdy pod sovětským vlivem. Je zarážející, že v nejstarších rusínských kronikách je budování zdi zcela opomenuto. Vypadá to tak, že zeď bude navždy nevyřešenou záhadou.

zdroj: ts

Sdílet:
Loading...