Žena si koupila starý opuštěný bunkr. To, co s ním udělala, je neskutečné

Rate this post

Během 2. světové války byly po celé Evropě postaveny stovky protibombových krytů a bunkrů.

Ty sloužily všem obyvatelům, když hrozilo bombardování. Tyto kryty byly vysoce efektivní, protože byly postaveny obvykle ve svazích a při jejich výstavbě se nešetřilo ani betonem, ani ocelí. Díky ním se zachránili životy tisíce civilistů.

Asi v roce 1942 byl postaven i tento bunkr ve Velké Británii. Měl sloužit jako útočiště pro lidi v případě válečného konfliktu a jako ochrana při bombardování. Poté, co skončila 2. světová válka, bunkr začal ztrácet svůj význam a jeho stav se začal výrazně zhoršovat a upadat.

Bunkr by pravděpodobně zanikl, kdyby nebylo ženy jménem Elizabeth Struttonová, která se rozhodla bunkru vdechnout nový život. Bunkr a přilehlý pozemek ji stál přibližně 176 tisíc eur.

I když někomu připadala tato investice jako nelogická, a to zejména v době hospodářské krize, Elizabeth své rozhodnutí nelituje a při pohledu na přestavěn bunkr rozumíme proč.

Vnitřek bunkru prošlo neuvěřitelnou proměnou. Z provizorních místností určených na úkryt lidí vytvořila Elizabeth krásný byt. Na obrázku vidíte, jak to vypadalo dovnitř před rekonstrukcí.

Dispozice se nezměnily, přece bourat metrové zdi zpevněné ocelí je docela problém, ale ostatní části bunkru, jako například ventilační systém, rozvody a izolace byly kompletně vyměněny a zmodernizované.

Aby bylo v bunkru i běžné světlo, bylo navrženo originální řešení. Namísto technických trubek z původního bunkru osadili takové sluneční trouby, které přivádějí dovnitř denní světlo.

Elizabeth má nyní k dispozici tři ložnice, obývací pokoj, dvě koupelny a prostornou kuchyň.

Bylo třeba udělat mnoho kompromisů při předělávání bunkru, ale výsledek stojí za to. Elizabeth říká, že žije na nejlepším místě na světě.

Elizabeth často navštěvují i ​​veteráni a váleční nadšenci, kteří jsou také uchváceni tím, jak dokázala starý protibombový bunkr přetvořit do takové současné podoby.

Stačilo jen trochu nadšení a kreativity a s běžným rozpočtem byl tento starý bunkr promění na útulný domov.

Tento domov má však oproti jiným jednu výhodu. Nedejbože v případě válečného ohrožení si Elizabeth asi nedokáže zvolit bezpečnější místo, kde by mohla být, protože její domov dokáže odolat i přímému bombovému útoku. A to je už něco.

Sdílet: