Zázrak přírody, to je chodící strom v Amazonii

Rate this post

Příroda vždy najde způsob, jak nás ohromit a vyvolat v nás nepřekonatelný údiv. Důkazem je strom Socratea exorrhiza, nacházející se v ekvádorském pralese. Čím je unikátní? Když se mu nelíbí místo, kde zrovna je, jednoduše se přemístí jinam. Ne, nejde o žádnou scénu ze sci-fi filmu. Zvláštní druh chodících stromu, které dokážou ujít až 20 metrů za rok, objevil slovenský paleobiolog Peter Vršanský.

Při myšlence na chodící stromy, se každému fanouškovi Pána prstenů vybaví Entové. Stromy, které zachránily svět tím, že se dokázaly pohybovat. Jak se zdá, chodící stromy nejsou jen záležitostí fantasy filmů. Doktor Peter Vršanský ze Slovenské akademie věd objevil chodící stromy v chráněném ekvádorském pralese, přibližně sto kilometrů od hlavního města Quito. Les je součástí přírodního parku Sumaco, který je pod záštitou UNESCO.

Socratea exorrhiza je druhem palmy s neobvyklými kořeny, které jí umožňují posouvat se až o 3 centimetry denně a 20 metrů ročně. Roste v půdě, která podléhá silné erozi, a pohybuje se díky rychlému růstu kořenů, které zapouští na novém místě s pevnější půdou, kde prochází více světla. Když takové místo strom najde, tak se na něj přesune a staré kořeny vytáhne. Chodící strom dorůstá dvaceti metrů a dožívá se přibližně sta let.

“Důvodem je pohyblivá půda a každodenní deště způsobující erozi. Zatímco spodek se hýbe, Většinu času chodí tím způsobem, že přešlapují na místě,” uvedl Vršovský. “Tento fenomén se týká několika druhů stromů, především palem, které rostou v Jižní Americe, nejen v Ekvádoru.

Zdroj: CB

Sdílet: