Záhada z Haiti: Živá-mrtvá se procházela po ulici!

Haiti je země, kde nadpřirozené úkazy neberou na lehkou váhu. Pokud se pustíte do řeči s domorodci a neubráníte se výsměšným úšklebkům během vyprávění o tamních záhadných úkazech mezi nebem a zemí, zmrazí vás pohledem, který říká: “nežertuje!”

Dávno předtím, než se pojem zombie začal užívat ve filmovém a herním průmyslu, měl religionistický význam. Slovo kreolského původu se stalo známým poté, co se o něm zmínil spisovatel B. Seabrook ve svých zápiscích z Haiti, vydaných v třicátých letech minulého století. Seabrook tvrdil, že se setkal se “zombíky” na vlastní oči. Nejznámější případ podobného setkání byl zaznamenán ale až o něco později. Zmiňuje se o něm ve svých záznamech americká etnoložka a antropoložka Zora Neale Hurston.

Během jedné z jejích četných cest po světě se dostala i na Haiti za účelem sbírky materiálu pro svou práci o tamním folklóru. Psal se rok 1937 a přestože okolní svět dávno žil pokrokem, na Haiti se zastavil čas. Místní obyvatelstvo věřilo pověrám a bálo se metafyzického zla.

Příběh živé – neživé Felicie

Felicia Felix Mentor “zemřela” v roce 1907 ve věku 27 let. O třicet let později ji viděli lidé potulovat se ulicemi směrem k farmě jejího otce. Ženu zesnulou celé tři dekády identifikovala blízká rodina, a dokonce vlastní manžel. Protože byla v hrozném fyzickém stavu a zjevně pomatená, okamžitě ji převezli do nemocnice.

Službu konající lékař, který Felicii vyšetřil, v lékařské zprávě uvedl, že žena o sobě mluvila střídavě v první a třetí osobě, a přestože dokázala relativně srozumitelně komunikovat, nevěděla nic o světě kolem, ani o čase, ve kterém se právě nachází. Každou chvíli prý upadala do hysterického smíchu, který zněl chladně a nebylo v něm cítit žádné emoce.

Zoru případ Felicie zaujal a rozhodla se mu věnovat pozorněji. Zjistila, že Felicia umřela na “náhlou nemoc”, nikdo ji však nedokázal specifikovat blíže. Antropoložka nakonec vyrukovala s odvážnou teorií, v níž tvrdí, že Felicia se stala obětí silné halucinogenní drogy. Ta ji měla uvést do katatonického stavu “živé mrtvoly”.

O mnoho let později se za tuto teorii postavil i harvardský etnobotanik Wade Davis, člověk se specializací na vztahy mezi lidmi a rostlinami, který se věnoval případům “zombie” z pohledu farmaceuta. Hodnověrnost podivného případu však podryly zpochybnění Feliciiny identity.

Když v roce 1937 přišla Felicia do nemocnice, zrentgenovali ji, protože měla podezření na zlomeniny, a během porovnávání snímků se staršími rentgeny Felicie, zjistili lékaři jistou nesrovnalost. Skutečná Felicia měla na noze špatně srostlé místo po zranění, které utrpěla ještě v dětství. “Zombie Felicia” však měla nohu v pořádku a bez stopy po staré fraktuře. Kdo se tedy opravdu objevil ve Feliciině vesnici? A jak se neznámé ženě podařilo přesvědčit o své identitě nejbližší rodinné příbuzné ?!

Sdílet: