Záhada nejosamělejšího domu na světě, který byl opuštěn před 100 lety

5/5 - (2 votes)

Na odlehlém ostrově na jihu Islandu najdeme nejosamělejší dům na světě, zasazený v malém údolí s úžasným výhledem na moře. Někteří by tohle místo zvolili pro svou ideální dovolenou, kde se můžete totálně odpojit od rušného světa kolem. Pro jiné je ale tento dům synonymem pro záhady a městské legendy, které se jim vryly do paměti po celá desetiletí.

Ostrov Ellidaey na jihu Islandu je obdařen pouze jediným domem, tím vůbec nejosamělejším. Nachází se na úbočí kopce a je opravdu široko daleko jediným, který v těchto končinách najdeme. Jediný způsob, jak se k němu dostat, je lodí.

Z počátku byl ostrov sídlen několika rodinami, které se živily lovem, rybolovem a zemědělstvím. V polovině 30. let se ale poslední obyvatelé rozhodli ostrov opustit a přestěhovat se na pevninu.

Kdo by stavěl dům na tak odlehlém místě?

Přesně to je nejlogičtější otázka, která napadne snad každého z nás, když dům vidí. Za jakým účel a kdo vůbec by stavěl dům na tak odlehlém místě? Jedna z prvotních teorií hovořila o miliardáři, který si zde dům postavil jako únikovou cestu před zombie apokalypsou. Časem se přešlo k méně odvážným teoriím. Dům mělo využívat mnoho lidí jako dočasné útočiště či domov. Dnes lidé tvrdí, že v domě žije náboženský poustevník.

Jedna z městských legend, kterým mnoho lidí skutečně věří, se zrodila z komentáře islandského premiéra Davida Oddssona v roce 2000. Ministr prohlásil, že by dům daroval zpěvačce Björk, protože toho udělala víc pro svou zemi, než většina Islanďanů.

Na základě tohoto komentáře se lidé domnívají, že budova skutečně patří umělkyni. Ve skutečnosti byla ale tato teorie či legenda zdiskreditována.

Základna pro lov papuchalků

Na druhou stranu je dobře známo, že od roku 1950 vlastní nejosamělejší dům na světě Lovecká asociace Ellidae. Proto se předpokládá, že byl postaven s účelem sloužit jako útočiště pro ty, kteří na ostrov přijížděli lovit papuchalky.

Papuchalci jsou druh ptáka, který se živí rybami, které se kolem ostrova vyskytují. Jak se ukázalo, přemnožení tohoto druhu představuje hrozbu pro ryby a značně ovlivňuje rybářský průmysl. Myslivecký spolek zorganizoval několik expedic s cílem zdecimovat populaci papuchalků a dosáhnout rovnováhy v místním ekosystému.

Chráněné soukromí

V současné době se stál dům spolu s ostrovem chráněnou přírodní rezervací. Cestovní kanceláře nelenily a nabízejí turistům jednodenní výlet na ostrov s komentovanou prohlídkou. Ti, kteří prohlídku absolvovali, byli doslova uchváceni působivými výhledy, příjemným klimatem a přívětivou atmosférou, která toto místo obklopuje. Vy si prohlídku můžete užít z pohodlí domova pomocí následujícího videa.

Sdílet: