Záhada Nan Madolu: pozůstatek starověkých astronautů nebo důkaz ztracené technologie

5/5 - (2 votes)

Na světě existuje pár míst, které naprosto vyvracejí příběhy, jež se o nich vyprávějí. Jedním z nich je Nan Madol, město sestávající z mnoha kamenných staveb uprostřed oceánu. Jak ho mohli naši předkové postavit? Možná je čas tuto otázku přeformulovat na: Kdo město postavil? Měli snad naši předci nějaký druh pokročilé technologie?

Záhadami opředené naleziště Nan Madol, které se nachází na odlehlém tichomořském ostrově, již dlouho přitahuje představivost archeologů, historiků i odborníků. Obrovské kamenné stavby postavené na více než 100 umělých ostrovech je prostě historický i technologický zázrak. Otázkou, která přetrvává po staletí je, zda stavba Nan Madolu zahrnovala mimozemskou pomoc nebo pokročilou technologii, která se v průběhu historie ztratila.

Nan Madol je důkazem zdatnosti lidského inženýrství. Jeho nejúžasnějším rysem jsou kolosální čedičové kameny, které tvoří základy. Jeden takový kámen má ohromujících 54 tun. Není se čemu divit, že stavby vyvolávají otázky o jejich transportu a způsobu umístění.

To, co odlišuje Nan Madol od jemu podobných nalezišť, je místní legenda o levitaci, předávaná z generace na generaci místními obyvateli. Podle legendy se obrovské bloky kamene nepohybovaly konvenčními prostředky, spíše levitovaly na patřičné místo, manipulaci s nimi zajišťovali tajemní návštěvníci této planety.

Legendy připisují tvorbu Nan Madolu čarodějským dvojčatům, Olosofovi a Olishpovi. Říkalo se o nich, že jsou to jsou obři schopni pohybovat kameny pomocí magických schopností. Legenda perfektně odráží podobné příběhy z jiných megalitických míst po celém světě, kde použití obrovských kamenů může vysvětlit snad jen přítomnost zázraku nebo kouzla.

Kde vzali kameny na stavbu?

Po celá desetiletí se přední archeologové snažili přijít na původ čediče použitého pro stavbu Nan Madol. Poslední výzkum poukazuje na vulkanický výběžek Pwisehn Malek, který se nachází přibližně 40 kilometrů severovýchodně od Nan Madolu.

Odborníky pochopitelně zaráží, proč byl čedič vytěžen zrovna z nejvíce nepřístupné části hory, a to z jejího vrcholu. Vysvětlení opět nabízí místní legendy, které hovoří o „gigantickému ptáku“, který kolosální kameny na místo donesl. Právě onen „gigantický pták“ může být metaforou pro nepochopenou technologii.

Pomohli při stavbě mimozemšťané nebo jde o technologii ztracenou v čase?

Když se ponoříme hlouběji do tajemství Nan Madolu, hranice mezi teorií starověkých astronautů a ztracenou pokročilou technologií je velmi tenká. Legendy o levitaci, záhadné podobnosti s jinými megalitickými nalezišti po celém světě a nevysvětlitelný původ čediče, působí jako důkaz o zásahu pokročilé mimozemské civilizace.

Přestože pravda zůstává nepolapitelná, Nan Madol zůstává svědectvím lidské zvědavosti a trvalé fascinace neznámým.

Sdílet: