Záhada jezera Rúp Kund vyřešena. Proč bylo jezero plné lidských koster?

V roce 1942 provedla alarmující objev britská lesní stráž v jezeře Rúp Kund, v Indii. Ve výšce 4800 metrů nad mořem na dně malebného údolí, našli zamrzlé jezero plné lidských koster. Když přišlo léto a jezero roztálo, objevilo se ještě více kosterních pozůstatků, které pluly po hladině a některé se vyplavily na břeh. Muselo se tu jednoznačně stát něco hrozného.

Jezero Rúp Kund

Vzhledem k době, kdy byl učiněn objev se mělo za to, že se jedná o pozůstatky japonských vojáků, kteří zemřeli během náletů. Britská vláda vyděšená japonskou invazí, vyslala tým vyšetřovatelů, aby zjistila, zda je to pravda. Při vyšetřování si však uvědomili, že tyto kosti nejsou od japonských vojáků – nebyly dost „čerstvé“.

Bylo zřejmé, že kosti jsou opravdu dost staré. Maso, vlasy a samotné kosti byly zachovány díky suchému a chladnému vzduchu. Navzdory tomu neměl nikdo tušení, co nebo kdo zabil více než 200 lidí v tomto údolí. Teorií bylo mnoho: epidemie, sesuv půdy nebo rituální sebevražda. Po celá desetiletí nikdo neobjasnil tajemství jezera plného kostí.

Až do roku 2004, kdy už nám vyspělejší technologie dovoluje celou záhadu lépe prozkoumat. Výprava, která se k jezeru Rúp Kund toho roku vydala, odhalila příčinu úmrtí masy lidí. Jak se ukázalo, pozůstatky pochází přibližně z roku 850 našeho letopočtu. Důkazy DNA prokázaly existenci dvou odlišných skupin lidí. Mohlo jít o rodinu, či kmen. Jedna skupina byla prokazatelně větší. Nálezy také prozrazují, že mohlo jít o výpravu.

U jezera i v něm byly nalezeny prsteny, oštěpy, kožené boty a bambusové tabule. Právě ty vedly odborníky k domněnce, že mohlo jít o skupinu poutníků, kteří procházeli údolím za pomocí místních obyvatel.  Všechny oběti zemřeli následkem úderu do hlavy. Podle charakteru ran v lebkách šlo o zaoblené předměty ne o zbraň. Navíc všechny pozůstatky vykazovaly zranění jen na hlavě, maximálně na ramenou. Jako by je hromadně zabilo něco z hůry.

Mezi himálajskými ženami traduje starodávná lidová píseň, její texty popisují bohyni tak rozzuřenou na cizince, kteří ničí její horskou svatyni, že na ně svrhla krupobití „těžší než železo“. Po mnoha šetřeních a výzkumech došla expedice z roku 2004, překvapivě ke stejnému názoru. Všech 200 lidí zemřelo následkem silného krupobití. Údolí se jim stalo osudným, protože se v tomto místě není kam schovat. Jejich pozůstatky pak skončili v jezeře 1200 let, než byly objeveny.

Kdybyste se chtěli na toto místo vydat, jistě máte možnost. Nicméně k jezeru nevede žádná turistická stezka. Je zapotřebí najmout si průvodce a absolvovat 3–4denní výšlap, abyste se k jezeru dostali. Jezero je po většinu času pokryto ledem.