Záhada Bílé dámy z Kinsale

Už jste o této irské Lady slyšeli? Její duch totiž v Irsku přežívá dodnes, a lidé si její příběh vyprávějí u večerních táboráku, aby si navodili tu správnou duchařskou náladu. Za touto legendou stojí jedna tragická sebevražda smutné nevěsty, která je dodnes duchem hradu Charles Fort, v irském Kinsale. Říká se jí Bíla dáma z Kinsale.

Podle legendy a slavného irského příběhu se jeden z vojáků pevnosti oženil s místní dívkou a svatební noc měli prožít v pevnosti. Voják se ale během slavnosti natolik opil, až se zapomněl v práci, kde usnul. Jiní vojáci ho po čase našli a podle protokolu ho na místě zastřelili. Když se nevěsta dozvěděla o smrti svého manžela, skočila z jedné z vysokých zdí pevnosti, čímž se zabila.

Po desetiletí od tragédie byla Bílá dáma viděna, jak se pohybuje po prostranství Charle Fortu, vojáky a jejich rodinami, především pak jejich dětmi. Jednou když dva seržanti balili vybavení, dcera jednoho seržanta se zeptala, kdo je ta Bílá dáma, která se na ní usmívá. Oba seržanti nic neviděli, ale dívka byla neústupná. Jiný příběh zase vypráví o sestře, která viděla Bílou dámu, jak stojí nad dětskou postýlkou a pohupuje s ní. Ne všechny její interakce s živými jsou přátelské. Dokonce i do první poloviny 12. století několik kapitánů vyprávělo příběhy o tom, že byli na schodech pevnosti zatlačováni zpět ukrutnou neviditelnou silou.

Charles Fort, nebo Dún Chathail v irském jazyce, byl postaven v letech 1677 až 1682 za vlády Karla II. Jako pevnost, která bránila město před útoky z moří. William Robinson, který navrhl Královskou nemocnici v Kilmainhamu v Dublinu, je proslaven díky designu oné pevnosti.

Charles Fort byl ve vojenském držení až do roku 1922. Nyní je v troskách, ale nevěsta je stále viděna, jak putuje skrz pozůstatky pevnosti v bílých svatebních šatech. Bílá dáma, jak jí místní nazývají, byla také viděna, jak putuje ulicemi Kinsale, kde žila.

Sdílet:
Loading...