Vstup jen na vlastní nebezpečí: Centralia je nejstrašidelnějším městem na světě

Centralia v americkém státě Pensylvánie připomíná vše, jen ne město. Kdysi město plné života a lidí, je v současnosti opuštěné, zničené a hrůzostrašné … jednoduše město jako vystřižené ze strašidelného hororu. Jen málokdo se do něj odváží vstoupit. U vjezdu do města totiž stojí nápis: Vstup jen na vlastní nebezpečí!

Zdá se to neuvěřitelné, ale i v 21.století stále existují “města duchů”, kde se podle některých lidí usadil sám ďábel. Centralia prý taková je. Kdysi prosperující hornické město na těžbu antracitu v současnosti zeje prázdnotou. V podzemních chodbách uzavřeného dolu totiž již více než 40 let bez přestávky hoří uhelný sloj. A hoří až do dnešních dnů.

Dech ďábla

O těžbě antracitu v lokalitě Centralia píší historické zdroje již z roku 1842. Původně se jmenovala Centerwille, ale protože Pensylvánie takové město už měla, změnili ho na Centralii.

Centralia jako živé město

Katastrofa přišla v roce 1962. V tehdy už opuštěných důlních štolách vznikl rozsáhlý požár. Toxický kouř ze zplodin antracitu se pomalu prodíral mezi kilometry tunelů a přes trhliny v zemi si razil cestu ven. Otrávil stovky lidí, teplota jedovatých plynů ve vzduchu byla tak vysoká, že starosta údajně naměřil v benzínové nádrži svého auta až 80 stupňů. Centralia ohlásila pohotovost.

Místní však poplašným zprávám nejdříve nevěřili. Úplná panika vznikla až tehdy, když se do hořících chodeb propadl 12letý chlapec, a to na zahradě vlastního domu. Naštěstí se zachytil o kořeny stromu a bratranec ho mohl vytáhnout ven. “Jeho” díra byla hluboká 46 metrů.

Postupně začaly ve městě vznikat další díry. Některé z nich byly hluboké až sto metrů. Obyvatelé v panice okamžitě balili kufry, nikdo nechtěl dobrovolně zůstat v náručí ďábla. Propadliště mohly vzniknout kdekoliv a kdykoliv.

Vláda utratila miliony dolarů na uhašení podzemního pekla, no neúspěšně. Americká pošta zde zrušila poštovní směrovací číslo, pozemky byly vyvlastněny a starosta nařídil všechny domy ve městě zbourat. Zároveň nařídil povinné vystěhování všech přeživších. Sedm původních obyvatel města však podalo k soudu stížnost. Soudce jim paradoxně vyhověl a ponechal jim možnost v toxickém městě dožít, zohlednil jejich už tehdy i tak vysoký věk.

Dnes je Centralia neobydlená, s přísným zákazem vstupu. Výstražná tabule upozorňuje návštěvníky na riziko vdechnutí jedovatých plynů. Podle odhadů se v dolech nachází tak velké množství uhelných zásob, že požár může trvat až 250 let.

Sdílet:
Loading...