VIDEO: Největší hotel světa postavili Nacisté! Jak vypadá dnes?

4.7/5 - (3 votes)

Na německém ostrově Rujána v Baltském moři stojí největší hotel světa. Pro zápis do Guinessovy knihy rekordů mu však chybí jedna podstatná věc: funkčnost. Obrovský kolos, který nechali postavit nacisté, je opuštěný.

Deset tisíc pokojů a všechny s výhledem na moře: to je sen mnoha hoteliérů. Nacistický hotel s názvem Prora, nimi disponuje, ale nikdy v nich žádný host nespal. Masivní komplex osmi identických budov se rozprostírá v délce 4,5 kilometru jen 150 metrů od pláže. Vznikl v rámci nacistického programu Kraft durch Freude (Síla přes radost), který měl dělníkům poskytovat čas a místo k odpočinku.

V roce 1939, kdy Proru dokončili, však vypukla druhá světová válka a Hitlerovy priority se změnily. Stavební dělníci se přesunuli na jiná místa. Hotel později využili uprchlíci z Hamburku během spojeneckého bombardování města, později sem zase utekli lidé z východního Německa před postupující Rudou armádou.

Po válce zde sídlila posádka armády NDR, po sjednocení Německa v roce 1990 ji zase jistý čas využívala vojenská akademie Bundeswehru. Během války v Jugoslávii zde našli útočiště uprchlíci z Balkánu. Dnes je Prora z velké části opuštěna, několik bloků se předělalo a slouží pro jiné účely. V roce 2011 zde například otevřeli hostel pro mladé s 40 postelemi a existují plány rekonstrukce hotelu na moderní resort. Tak třeba se časem dočkáme.

Sdílet: