Věděli jste, že pod egyptskou pyramidou existuje podzemní svět dlouhý téměř 6 kilometrů?

Rate this post

Egypt představuje pro archeology bezednou pokladnici. Jde o zemi plnou tajemství a starodávných pokladů. Ovšem místa, kde dochází k jejich objevu, dovádí mnohé k myšlence, že se pod Egyptem rozkládá celý podzemní svět. No, nejsou daleko od pravdy.

Džoserova pyramida v Sakkaře byla vybudována před 4 700 lety, během vlády třetí dynastie. Stavbu vedl velekněz chrámu slunečního boha Rea v Heliopolisu a vrchní královský architekt Imhotep. Mladý muž, který povznesl egyptskou architekturu na novou úroveň, aniž by si to v tu chvíli uvědomoval.

Obyvatelé starověkého Egypta nebyly nikdy předtím svědky, tak impozantní stavby. Byly použity nové materiály v podobě vápence a vůbec poprvé vyrostla královská hrobka ve tvaru pyramidy, která se zároveň stala první monumentální památkou v historii. Archeologové tvrdí, že její výstavba musela trvat nejméně 19 let.

Metropole Sakkara

Navzdory skutečnosti, že právě Džoserova pyramida byla nejsložitější stavbou v metropoli Sakkara, v této oblasti existují i další stavby, které stojí za zmínku. Tak například veškeré stavby byly obehnány vápencovou zdí, která dosahovala výšky 10,5 metrů, která sice měla 14 dveří ale jen jeden opravdový vchod.

Takovýto komplex byl opravdu masivní a rozkládal se na zhruba 15 hektarech půdy. I když je celá oblast i se svým velkolepým rozsahem a impozantní pyramidou dechberoucí, pod povrchem se skrývá město stejně a možná i působivější než to na povrchu.

Podzemní svět

Pokud jste si právě říkali, jak byla Sakkara kolosální svým měřítkem, pak vás ještě víc ohromí podzemní svět vybudovaný pod Džoserovou pyramidou, který představuje doslova metropoli. Dosud archeologové zcela nechápou, proč Imhotep vybudoval celou síť tunelů, komor, místností a rozsáhlá bludiště, které podle studií dosahuje průměru až 6 kilometrů.

Tento podzemní svět je propojen s pyramidou prostřednictvím komory, která se nachází 28 metrů hluboko. Egyptologové tvrdí, že svět pod pyramidou je obdoba pohřebního komplexu, který má imitovat palác a slouží jako místo, kde bloudí duše královské rodiny.

Je tu ale jeden problém: Jestliže přišel Imhotep s tak revolučním nápadem, jak to, že se v průběhu následujících let nepokusili architekti o totéž, například při výstavbě pyramid v Gize? Nesnil by o takové hrobce každý následující panovník?

Až dosud nebyl tento záhadný komplex plně prozkoumán. Není tedy úplně jasné, co všechno komplex ukrývá. Je tedy dost možné, že komory a chodby podzemního světa ukrývají nám dosud neznámý kus historie.

Sdílet: