Vědec našel 33 zvířat žijících v jeskyni, která byla uzavřena 5 miliónů let

Rate this post

Co si myslíte, že byste po 5 milionech let úplné izolace od světa našli uvnitř zcela uzavřené jeskyně? Dinosaury? Pravěké brouky? Důkazy o mimozemském životě? Nikdo neměl odvahu hádat, dokud Dr. Christian Lasco konečně neotevřel Movil, jeskyni v Rumunsku.

To, že byla tak dlouho uzavřena od světa, způsobilo, že čerstvý vzduch v jeskyni neexistoval, čímž se vzduch uvnitř stal toxickým a vlhkým natolik, že vznikly podmínky pro vznik neuvěřitelného života.

Jedinečný ekosystém

Vědci dosud identifikovali 48 druhů žijících uvnitř pravěké jeskyně včetně pavouků, štírů, stonožek a mnoha dalších. Je neuvěřitelné, že 33 z těchto stvoření, které se našli, se nachází pouze v této konkrétní jeskyni a nikde jinde na zemi.

Téměř každé zvíře žijící v jeskyni, žije v naprosté tmě, nemají tedy rozvinutý zrak a nemají žádné barevné pigmenty. Bez schopnosti vidět se v organismu vyvinuly extrémně dlouhé antény, končetiny a další tělesné prvky, které snadno vycítí cestu kolem vnitřku jeskyně. Žádné stvoření opravdu nepotřebuje zrak, když žije v neustálé tmě.

Lokalita je také domovem jedinečného ekosystému, který využívá toxické plyny v jeskyni. Aby bylo možné jíst mnoho druhů bakterií, musí používat proces nazývaný chemosyntéza.

Podobně jako při postupu fotosyntézy, který rostliny používají na povrchu, tato metoda využívá toxický plyn namísto slunečního záření. Chemosyntéza umožňuje organismům vytvářet energii prostřednictvím chemických reakcí, které pomáhají vytvářet jídlo pro duhy žijící v jeskyni.

Jediná na světě

Červy, krevety a jiná malá zvířata používají bakterie jako potravu, zatímco štíři, pavouci a jiní bezobratlí se živí menšími zvířaty. Toto vytváří dokonalý kruh života, který umožňuje všemu v jeskyni pokračovat v životě a je zcela soběstačný.

Na zemi je jeskyně jediným ekosystémem svého druhu. Ale v hloubce oceánu jsou podobné oblasti, které přežívají v blízkosti hydrotermálních průduchů, které vytvářejí téměř stejný druh života.

Po 30 letech od otevření má pro vědce jeskyně potenciál poskytnout spoustu nových informací o evolučním procesu. Mnozí odborníci stále nevědí, jak se zvířata staly součástí této jeskyně, a to i navzdory několika pravděpodobným vysvětlením.

V jeskyni Movil je stále hodně je stále co objevovat. Odborníci ji budou zkoumat jistě ještě řadu let.

Sdílet: