Vědci rozluštili starověký egyptský papyrus a odhalili neuvěřitelné lékařské a vědecké poznámky.

“Když slyšíte o historii jakékoliv vědy, většinou začíná v Řecku, nebo Římě. Dnes ale máme v rukou egyptský materiál, který sahá mnohem dál. Jeden z lékařských textů byl sepsán před 3500 lety, z té doby neexistuje žádný písemný materiál z evropského kontinentu“ to jsou slova jednoho z odborníku, který se podílel na nedávném dešifrování papyrusových svitků. Ty mimo jiné obsahují nejstarší známé lékařské poznámky o ledvinách, stejně jako poznámky o léčbě očních onemocnění a popis těhotenského testu.

Starověké rukopisy, které doposud nebyly přeloženy, nabídly fascinující pohledy na vědecké a lékařské praktiky v Egyptě před tisíci lety, uvádí ScienceNordic. Rukopisy jsou součástí tzv. Carlsbergovy papyrusové sbírky, uložené na Dánské univerzitě v Kodani, kde mezinárodní tým výzkumníků spolupracuje na interpretaci nepublikovaných dokumentů. Rozsáhlá sbírka zahrnuje více než 1400 rukopisů, z nichž většina pochází z let 2000 př. n. l. do roku 1000, informuje vedoucí sbírky Kim Ryholt, profesorka katedry mezikulturních a regionálních studií Univerzity v Kodani.

Většina textů nebyla přeložena, protože byla věnována univerzitě v roce 1939. Nyní však výzkumníci začali překládat a zanamenávat jejich význam. Doposud se jim podařilo odhalit neuvěřitelné detaily nejen o medicíně, ale o různých vědách, které byly praktikovány před tisíci lety v starověkém Egyptě.

Podle článku Science Nordic odborníci pracující na textech objevili nejstarší známé lékařské poznámky o ledvinách, stejně jako poznámky o léčbě očních onemocnění a popis těhotenského testu. Spolu s lékařskými informacemi obsahují odkazy na astronomii, botaniku a astrologii, říkají vědci. “Je to nejstarší známý lékařský text, ve kterém se mluví o ledvinách. Až dosud někteří vědci mysleli, že Egypťané nevěděli o ledvinách, ale v tomto textu můžeme jasně vidět, že věděli, “řekl doktor Amber Jacob z Institutu pro studium starověkého světa na univerzitě v New Yorku, USA, a jeden ze čtyř doktorských studentů pracujících na nepublikovaných rukopisech konaných v Kodani.

Věhlasně také papyrusy odhalují egyptský pohled na astrologii “Dnes je astrologie vnímána jako Pseudověda, ale ve starověku tomu bylo jinak. Astronomie byla důležitým nástrojem pro předpovídání budoucnosti a byla považována za jednu z hlavních vědních oborů, “vysvětluje egyptoložka a vedoucí sbírky Kim Ryholt.

Mezinárodní tým výzkumníků nyní překládá dříve neprobádané texty, které podle jednoho z výzkumníků obsahují nové a vzrušující pohledy na historii starověké egyptské kultury.