V Rusku objevili pozůstatky starodávného mýtického lidu, který žil v podzemí

Rate this post

Nevídaný objev v Rusku patří k těm, které proměňují legendy a mýty v realitu. Ruští archeologové totiž našli na poloostrově Tajmyr pozůstatky starodávného mýtického obyvatelstva extrémního severu Ruska.

Na severozápadě sibiřského poloostrova našli archeologové podzemní jeskyni, vyztuženou dřevěnými rámy. Uvnitř se nacházely pracovní nástroje, včetně nástrojů vyrobených z mamutích kostí. „Jde o nejvýchodnější památky kultur popsaných na tomto ostrově.“ Uvedl ředitel expedice Danil Lysenko a dodal, že artefakty i jeskyně musela patřit bájnému lidu Sikhirta, jejichž hlavní charakteristikou byl život v podzemí.

Když legendy ožívají

Objevená jeskyně je součástí legend Nenetů, jedné z etnických skupin, která v současné době region obývá. Jedinci lidu Sikhirta jsou popisováni jako lidé malého vzrůstu s blond vlasy a světlýma očima, kteří praktikovali šamanismus a žili v podzemí, odkud vycházeli jen v noci.

Chovali mamuty, lovili ryby, ovládali kovářství, rozuměli psími střežení a vchody do svých příbytků zdobili mamutími kly. Radiokarbonový analýza odhalila, že lid Sikhirta zde žil v dobách, kdy zde končilo teplé období a nastal pokles teploty, který vedl k začátku malé doby ledové.

Zdroj: nt

Sdílet: