Už jste slyšeli o daisugi? Starověká technika cedrových kompozic dobývá svět

Daisugi je starodávná japonská technika šlechtění stromů, kterou ve 14. století vynalezli Samurajové. Umění odkazuje na bonsajovou tradici, ale liší se účinkem a metodou šlechtění stromů pro pěstování.

V minulosti rostly v částech Evropy poblíž Středozemního moře bujné cedrové lesy. Nesprávné obhospodařování lesů způsobilo zhoršení chovu cedrů a jejich nahrazení poli a pastvinami. Navzdory mnoha snahám o obnovení cedrů v Evropě to často nemá pozitivní konec. Naštěstí však japonské metody pěstování cedrů mohou sloužit jako příklad správného pěstování stromů pro produkci, při respektování rytmu jejich pomalého růstu. Zejména v lesnictví Kitayama se cedry těší velké úctě – jsou součástí vícegenerační tradice zvané daisugi.

Zatímco bonsaje jsou malé a ekonomické (s odkazem na japonský minimalismus), v daisugi tvoří cedr obrovský tvar, jehož kmeny přímých rostou na větších a starších cedrech svisle nahoru, které fungují jako stůl.

Japonská lesní čtvrť Kitayama se chovu věnuje již několik set let a stará se o ekologický vývoj a přenos z generace na generaci. Tvůrci zajišťují, aby cedry použité pro daisugu byly vysoké a rostly rovně, a přitom zůstaly hubené.

Stromy vyrobené ve stylu daisugi jsou v Japonsku stále velmi populární a často jsou vedle bonsají základním prvkem minimalistické zahrady. Často jsou hlavním prvkem charakteristického chrámu zvaného tokonama, který obsahuje elegantní květinová aranžmá a ikebanu.

Lesníci tradičně musí počkat dvě generace, než mohou těžit z dospělých cedrových stromů. Co tedy prarodiče zasadili, budou moci setnout pouze jejich vnoučata, která zase získají vzdělání od svých rodičů.

Zdroj: em

Sdílet: