Už Ježíš používal marihuanu!

Ačkoliv může znít nadpis, jakkoliv neuvěřitelně a absurdně, je tomu skutečně tak. Samozřejmě nemusíte si hned představovat zhulenou partu apoštolů, kteří vykládají kolemjdoucím, že jejich vůdce umí chodit po vodě a vodu mění ve víno lusknutím prstu. I když ani tomuto výkladu se někteří historici nebrání, využití marihuany bylo mnohem prozaičtější.

Pravda je totiž taková, že za doby Ježíše Nazaretského, tedy někdy mezi rokem 7 př. n. l. a rokem 33 n. l., patří marihuana k nejběžnějším rostlinám, které lidi pěstují. Konopí totiž patří k vůbec nejstarším kulturním plodinám, kterou lidstvo v různých formách využívá a pěstuje už déle než 10 000 let. Využívá se k výrobě lan i látek, jako potravina i jako psychotropní látka. Ceněné je však pro své léčebné vlastnosti. Už 3000 let před našim letopočtem prokazatelně tlumí bolest, léčí revmatické obtíže, malárii i další nemoci.

Debata o přítomnosti konopí v Bibli se mezi odborníky táhne už déle než 100 let. Vůbec poprvé toto téma otevřel britský vědec Charles Creighton v roce 1903. Přestože jde o téma poněkud kontroverzní, není důvod pochybovat, že Ježíš jako léčitel konopí využíval.

Nejčastěji se v tomto smyslu hovoří o tzv. Svatém oleji, který Ježíš i jeho následovníci používali během náboženských i léčebných rituálů. Odborníci z bostonské univerzity přicházejí s tvrzením, že klíčovou složkou tohoto oleje bude právě konopí. Důkazem má být text z původní verze Bible, kde je v receptu na tento olej v Exodu 30:22-25 psáno: „vezmi nejlepší balzámy: 500 šekelů tekuté myrhy a poloviční množství, totiž 250 šekelů q´aneh-bosm, 500 šekelů kasie jeden hin olivového oleje. Voňavkářským způsobem pak z tohoto připravíš olej svatého pomazání jako vonnou mast.“

Podle antropoložky Suly Benetové právě slova q´aneh-bosm označují konopí, a ne puškvorec, který se objevuje v nových překladech Bible. Podle Benetové jde o složeninu slov Kaneh a Bosm, kdy Kanech znamená konopí a bosm aromatický. Je známo, že Ježíš tento olej často využíval a nabádal k tomu si své učedníky. Přičemž na většinu z jimi léčených zdravotních potíží, od kožních nemocí po zelený zákal opravdu pomáhá právě konopí.

Marihuana jako cesta k Bohu

Když se na toto téma zaměříme z hlediska historie, není využití konopí k náboženským účelům ničím neobvyklým. Inhalaci jeho kouře při náboženských rituálech popisuje už antický historik Heordotos. Kněží často využívali psychotropní účinky konopí ke komunikaci s duchy i bohy už stovky let před Kristem. Proč by měl být tedy Ježíš výjimkou? Profesor Carl Ruck je přesvědčen, že Ježíš používá listy s omamnými účinky nejen k výrobě oleje, ale také hojivých mastí a že nemocným s psychickými problémy podává celé listy. Intoxikací pak vysvětluje příběhy o vykonaných zázracích.

S ještě odvážnější teorií přišel spisovatel Chris Bennet ve své knize z roku 2001 Sex, Drugs and Violence, který tvrdí, že Ježíš používal při obřadech extrakt konopí k navození halucinací posilujících mystický prožitek. Že bylo součástí kadidla, a že když Jan říká „Nepotřebujete, aby vás někdo poučoval. To pomazání vás učí všemu a je skutečné – není to žádný klam!“ (2:27), má na mysli zážitky pod vlivem drogy. Teorie jsou to sice odvážné až buřičské, na druhou stranu ne nezbytně nepravděpodobné.

Zdroj: dailystar.co.uk

Sdílet:
Loading...