Tutanchamonova dýka je mimozemského původu, byla ukována z meteoritu

Tutanchamonova dýka je skutečně jedinečný artefakt starověkého Egypta. Nejnovější výzkum odhalil, že jeho čepel je vyrobena z padlého meteoritu. V dobách krále Tutanchamona se věřilo, že jde o božský kov zaslaný bohy z oblohy. Kov získaný z meteoritů se používal k rituálům jako je „otevírání očí“, jimiž se oživovaly mumie.

Dýka byla objevena Howardem Carterem v roce 1923, v pohřební komoře faraona Tutanchamona v Údolí králů. Má zlatem vyřezávanou rukojeť, najdeme na ní lilie a peří. Její fantastický design je doplněn hlavou šakala.

Mimozemský materiál v dýce objevil tým odborníků z různých institucí. Mezi nimi byla například katedra fyziky Polytechnické univerzity v Miláně, katedra věd o Zemi univerzity v Pise a Muzeum starožitností Egypta v Káhiře.

Jedna z jejich studií prováděných pomocí rentgenové fluorescence odhalila, že čepel dýky má složení podobné 76 meteoritům. Prvním vodítkem, které donutilo vědce přemýšlet o mimozemském původu dýky, bylo vysoké procento podílu niklu.

Význam mimozemských meteorických minerálů ve starověkém Egyptě

Mnohé starověké kultury používaly mimozemské meteorické materiály. Tyto nebeské kameny obsahovaly železo, ze kterého řemeslníci vyráběli artefakty a malé špičaté zbraně. Jelikož Egypťané věřili, že obloha je domovem bohů, železo, které odtud spadlo, bylo cenné, symbolické a významné. Železo pro ně bylo božským kovem určeným pro faraony, kněze a další důležité osobnosti.

Dále byl materiál používán v rituálech spojených s božstvím, smrtí a mumiemi. V egyptských textech se odkazuje na použití železných čepelí k reprezentaci dvou hvězd. Měli tajemnou mystickou a nebeskou moc.

Zdroj: MIT

Sdílet:
Loading...