To co pamatuje tento strom je neskutečné

Strom Sitka nazývaný též “nejsilnějším stromem světa”, kvůli svému odlehlému umístění v neobývaném sub-antarktickém ostrově, může uchovávat opravdu důležité informace o geologickém období, ve kterém momentálně žijeme, a které geologové nazývají Antropocen éra. Naše období se vyznačuje hlavně vysokým zneužíváním přírodních zdrojů za pomocí neustále se vyvíjejících technologií. 

Autoři nové studie a členové Australsko-asijské antarktické expedice 2013-2014 uvedli, že nejosamělejší strom na Zemi, vysazený před více než 100 lety, v sobě uchovává stopy atomových testů, nezpochybnitelnou známkou Antropocenu, geologické období odrážející styl dnešního života. Strom se nachází na ostrově Campbell a je označován jako “nejosamělejší strom na světě” vzhledem k tomu, že jeho nejbližší soused je na Aucklandských ostrovech, vzdálených více než 200 kilometrů.

Profesoři z univerzity Keele identifikovali prvek radioaktivního uhlíku, který byl vytvořen termonukleárními testy atmosférické bomby v severní polokouli v padesátých a šedesátých letech minulého století. Tento prvek byl objeven v nejsušší a nejmenší centrální kmenové části a v hustých větvích stromu. Do vnitřku dřeva se dle odborníků, tyto prvky dostaly fotosyntézou.

Profesor Fogwill, vedoucí katedry geografie, geologie a životního prostředí na univerzitě Keele , uvedl ve svém prohlášení: “Dopad, který mají lidské jaderné zbraně, testované v naší atmosféře, jasně dokazuje, že lidé jsou hlavním činitelem změn na této planetě. Je to jak důležité, tak znepokojující fakt. Globální důkaz atomové bomby zachycený v letopočtech tohoto stromu, představuje jakousi “čáru v písku”, kterou ovšem nikdo nevymaže, a která uchovává důkazy o této geologické éře pro naše budoucí generace.

Několik výzkumníků z celého světa hovořilo o vyhlášení nové geologické epochy nazvané Antropocen, která označuje místo, kde lidský vliv na planetě zásadně změnil přírodní svět. Nicméně, aby se nová éra formálně deklarovala, musí existovat jasný a specifický “globální” důkaz, který lze identifikovat v materiálech geologické formace budoucnosti.

Tento vrchol radiokarbonu je ten signál. Vedoucí autor profesor Chris Turney z Univerzity New South Wales uvedl: “Byli jsme obzvlášť nadšeni, že pozorujeme tento signál na jižní polokouli na vzdáleném ostrově, protože poprvé nám dal dobře definovaný globální podpis pro novou geologickou dobu, která by mohla být zachována v geologickém záznamu. Tisíce let od této chvíle by se tento zlatý hrot měl stát jako odkrytým ukazatelem transformace Země, lidstvem. “

Sdílet:
Loading...