Tato banka genetického materiálu má ochránit lidstvo před „soudným dnem“

Špicberské globální úložiště semen, známé pod zkratkou NGB, uchovávala od roku 1984 semínka a jiné genetické materiály v podzemní jeskyni za polárním kruhem. Celý projekt financovala Norská vláda, částkou 5 milionů eur.

Záměrem je uchovat pro lidstvo zdroje potravin pro případ nezvratitelných klimatických změn, či jaderného konfliktu, které by změnily podmínky života na Zemi. V roce 2015 zde skladovali 840 tisíc vzorků po 500 semenech od celkem 4 tisíc druhů rostlin. Dnes tento počet přesahuje milión a mezi nimi jsou i vzorky z České Republiky.

V návaznosti na několik mezinárodních vědeckých ocenění, které projekt na Špicberkách dostal, se norská vláda rozhodla investovat do banky dalších 11 miliónů eur na její rozšíření.

Špicberské globální úložiště semen samo po světě vzorky nesbírá. Funguje spíše jako banka, kam si klienti mohou uložit svá semena a jiné vzorky. Kurátoři úložiště překvapivě nekontrolují, co je skutečným obsahem beden zaslaných do banky. Systém je založený na vzájemné důvěře, i když úložiště obsahuje vzorky ze Severní Koreje a podobných míst.

Banka už dokonce svůj účel jednou naplnila, když z ní bylo posláno několik semen chybějících rostlin do válkou zničené Sýrie. Jak později okomentoval norský ministr zemědělství Jon Georg Dále „Tento případ jasně ukazuje, že banka semen je celosvětovou pojistkou zdrojů potravin pro budoucí generace.“

V následujícím videu můžete vidět, jak to uvnitř takové banky vypadá.