Tajemství nejstaršího koně na světě. Jak mohl vydržet v dokonalém stavu 3000 let?

Bílý kůň z Uffingtonu – kousek od města Ridgeway – je bezesporu nejstarším koněm na světě. Jeho vysoké stáří lze připisovat bujné zelené trávě, v níž si lebedí, nicméně hlavním důvodem jeho dlouhověkosti je, že je kamenný, přesněji křídový. Jde totiž o obrovskou rytinu koně vzniklou obnažením povrchové vrstvy z vápencového podloží. Stylizované zobrazení koně, měřící na délku téměř 114 metrů, pochází pravděpodobně z doby bronzové, Bílý kůň z Uffingtonu je tedy starý přibližně 3000 let.

Nachází se v bezprostřední blízkosti významných archeologických lokalit z doby bronzové, podle badatelů byl vytvořen kolem roku 600 př. n. l. Stylizovaná silueta měří asi 110 m, zdobí vápencový kopec v jihozápadním Oxfordshiru nedaleko Oxfordu a sestává z příkopů širokých 2–3 metry a metr hlubokých. V celé kráse je viditelná pouze z výšky a dochovala se prý jen díky tomu, že ji pravidelně obnovovali místní vesničané. Podle vědců může jít o kmenový symbol nebo možná o značku, jež hlásala, že jsou v místě k mání čerství koně.

Možná se však vůbec nejedná o lichokopytníka, nýbrž o draka. Z lokality se totiž otevírá výhled na Dračí návrší, kde podle legendy zabil sv. Jiří mytologického draka. Faktem zůstává, že nad postavou koně leží na kopci Uffingtonské tábořiště, s velmi dobrou strategickou pozicí, které podle badatelů sloužilo lidem už v neolitu. Silueta koně z Uffingtonu se každopádně těší nesmírné popularitě a po Stonehenge ji Britové považují za nejznámější pravěkou památku v zemi. Navíc inspirovala vznik novodobých geoglyfů – podobných „bílých koní“ dnes v Anglii najdeme víc než deset.

Zdroj: SM

Sdílet:
Loading...