Tajemný případ Glorie Ramirezové, „Toxické ženy“

Neexistuje mnoho lidí, jejichž úmrtí by inspirovalo epizody „Akta X“. Ale nikdo si to ani nezasloužil tolik jako Gloria Ramirezová. Přezdívá se jí „toxická dáma“ a dodnes vlastně není jasné, co se jí stalo.

Zde je to, co víme jistě. V 8:15, 19. února 1994 byla 31 letá pacientka s karcinomem děložního čípku Gloria Ramirezová přijata nemocnicí Riverside General v Kalifornii. Byla při vědomí, ale trpěla. Její dech byl mělký, její srdce bilo rychle a její krevní tlak klesal. Lékaři ji podali standardní sadu léků a pokoušeli se vstříknout vzduch do plic s přístrojem známým jako Ambuvak. Dvě věci se ošetřujícímu lékaři zdály divné: její kůže měla trochu mastný lesk a její dech měl vůni jako ovoce a česnek. A pak se pokoušeli vzít jí krev.

K tomuto úkolu byla přidělena sestra, jménem Susan Kane, ta si všimla, že místnost začala mít podivnou, chemickou vůni stejně jako stříkačka plná krve Ramirezové. Dala injekční stříkačku ošetřovatelce Maureen Welchové, které ten zápach přišel legrační. Krev byla cítit jako čpavek. Welch pak předala stříkačku lékařské asistentce Julii Gorchynski, která v ní spatřila malé, vanilkově zbarvené částice. Tehdy se sestra Kane naklonila nad Ramirezovou aby našla zdroj zápachu, jenže omdlela.

Později řekla, že měla pocit, že její tvář hoří. Kolegové usadili její bezvládné tělo na vozík a vyvezli jí z traumatického centra. Gorchynski začala také pociťovat, že je jako smyslů zbavená, a tak se sotva vypotácela z místnosti, ještě dřív, než také omdlela. Začala navíc také vykazovat další příznaky: celé její tělo se začalo otřásat a přerušovaně přestala dýchat. Welch přišla další na řadu, a když se probudila, nemohla ovládnout své končetiny. Několik dalších zaměstnanců v nemocnici začalo vykazovat podobné příznaky a vedení nemocnice tak vyhlásilo stav nouze. Lékaři, zdravotní sestry a pacienti byli přemístěni na parkoviště budovy. Uvnitř zůstala jen skupina ošetřujících paní Ramirezové, která již byla opatřena bezpečnostními obleky. Ramirezová byla nakonec prohlášena za mrtvou ještě toho dne ve 20:50. V té době se již 23 lidem zhoršil jejich zdravotní stav a dalších pět potřebovalo hospitalizaci.

Gloria Ramirezová

Zaměstnanci nepřestali pátrat po příčině stavu Glorie Ramirezové i poté, co zemřela. Jak si asi dokážete představit, událost vyvolala obrovské vyšetřování. Jenže lékařští detektivové přišli s výrazně neuspokojivými výsledky od náhodné emise jedovatého, kanalizačního plynu až po případ hromadné hysterie. Nejvíce frustrující bylo, že v nemocnici nebyly objeveny žádné známky, nebo pozůstatky toxických chemikálií. Jako by se nic nestalo. Ale pitva Ramirozové prokázala zvýšenou hladinu dimethylsulfonu, což je organická sloučenina síry, používaná v doplňcích stravy, určených na potíže s klouby.

Pak se objevila i tato teorie. Pokud by Ramirezová hypoteticky užívala populární domácí lék známý jako DMSO k zmírnění jejích příznaků rakoviny, může se s kyslíkem v kyslíkové masce zkombinovat, a tak vznikne dimethylsulfon. Lékaři učinili test, ve kterém tyto dvě věci spojili, aby zjistili, zda je to vůbec možné. Výsledkem bylo velké množství krystalků dimethylsulfonu, stejné barvy jako ty v krvi oběti.

Existuje jen jeden problém: Dimethylsulfon není toxický. Mohlo to však spustit řetězovou reakci, která vyústila v masivní množství toxických výparů. Když se jedna molekula kyslíku spojí s DMSO, dostanete dimethylsulfon. Ale když se dvě molekuly kyslíku spojují s dimethylsulfonem, dostanete dimethylsulfát, což opravdu způsobuje vážné problémy. Při vstřebávání do těla může způsobit křeče, delirium, paralýzu, kóma a zpožděné poškození různých orgánů. Dobré zprávy? Není jich moc, kromě toho, že lidé opravdu nepoužívají DMSO k léčení sebe sama.