Tajemné údolí džbánů, jedno z největších tajemství historie

Jedno z nejzáhadnějších míst naší planety najdeme v centru Laosu, tzv. Údolí džbánů. Samotné údolí by nebylo tak pozoruhodné, kdyby na jeho území nebyly stovky obrovských džbánů, které lidé vytvořili před tisíci lety!

Údolí džbánů se skládá z několika míst na mýtině, na kterých se nacházejí džbány, které jsou mnohdy větší, než lidé samotní.  Celkově existuje více než 60 míst, kde jsou džbány k viděni, mnohé z nich jsou rozptýleny podél hranice Laosu a Vietnamu. A proč je údolí takovou záhadou? No řekněme, že doposud nedokázal žádný odborník spolehlivě říct, který národ nebo kmen džbány vytvořil a za jakým účelem. Soudě podle jejich počtu, však byla jejich úloha nesmírně důležitá.

Údolí je poseté více něž tisícovkou džbánů, které se liší svou velikostí. Existují nádoby vysoké až tři metry a vážící více než tunu a pak tu jsou také naopak velmi malé nádoby. Většina z nich má zaoblený nebo obdélníkový tvar.

Účel džbánů je dodnes záhadou, i když odborníci navrhli mnoho teorií. Mohly sloužit jako nádoby na skladování vody nebo také jako pohřební nádoby. U některých džbánů byly objeveny různé předměty používané v domácnostech spolu s bronzovými šperky, což nahrává ve prospěch druhé teorie. Ačkoliv ve džbánech nebyly nikdy nalezeny žádné pozůstatky.

Místní obyvatelé mají svou teorii o jejich původu. Lidé, žijící v Laosu věří, že v historii tímto údolím putovali obři, kteří po laoských mýtinách rozptýlili své džbány. O jak vzdálené historii, že to mluvíme? Průměrný věk džbánů se odhaduje na 2 000 let. Materiál, že kterého jsou vyrobeny se skládá ze směsice pískovce, žuly a korálů. To je docela zajímavé, protože tyto „přísady“ se v blízkosti míst prakticky nevyskytují.

Návštěvníkům je zpřístupněné pouze několik částí údolí. Před mnoha lety totiž bylo celé území podrobeno bombardování americkým letectvem. Celé území je tak stále poseto nevybuchlým materiálem, proto je zpřístupněno jen několik míst.

V současné době se Laos snaží pro údolí džbánů získat zařazení na seznam světového dědictví UNESCO. Ve skutečnosti je takové místo nejen velmi neobvyklé, ale také velmi zajímavé pro odborníky. Pokud bude údolí vyčištěno od nevybuchlé munice, vědci budou moci džbány důkladně prozkoumat a dozvědět se více o jejich skutečném účelu.

Představte si, že někde na naší planetě existují pole a lesy, které byly před tisíci lety posety stovkami kamenných džbánů o velikosti člověka. Jejich původ je jedním z nejzajímavějších tajemství historie. A vypadá to tak, že zůstane tajemstvím ještě mnoho dalších let.

Sdílet:
Loading...