Tajemná světelná spirála vyděsila obyvatele Norska a Japonska

Celá nevysvětlitelná světelná ‚show‘ začala modrým světlem, které vycházelo z hor na severu Norska. Stoupalo nad horizont, pak se zastavilo a začalo rotovat. Během vteřiny se na obloze vytvořila ohromná bílá, jasně ohraničená spirála, z jejíhož středu jako by vystřelil zelenomodrý paprsek světla. Záhadný světelný jev pak trval asi deset až dvanáct minut a poté celý zmizel. Jev byl viditelný v Norsku i Japonsku a byl dlouho záhadou.

K události došlo v roce 2009 v osm hodin ráno. Tisíce Norů na obloze sledovali světelnou spirálu a v ní modrou čáru. Rázem norský meteorologický ústav ihned zahltily stovky telefonátů. „ Co se stalo? Je to UFO? Nebo co vlastně?“ ptali se lidé. Odpověď však Norové nedostali. Proč se na obloze objevila bílá spirála a od ní modré paprsky, nikdo nevěděl.

Okamžitě se začaly rodit příběhy o UFO, invazi mimozemšťanů a další podobná sci-fi. Vysvětlení, které přišlo pár dní po incidentu bylo ale mnohem prozaičtější. Jak se ukázalo, šlo o neúspěšný test ruské rakety Bulava, který zaměstnal na několik hodin fyziky, astrology i amatérské ufology v této skandinávské zemi.

Rusko totiž o testování rakety neinformovalo a teprve během dne vydalo ministerstvo obrany oficiální oznámení o tom, že se jednalo o neúspěšný pokus odpálení balistické rakety. Podle agentury Interfax byla raketa odpálena z jaderné ponorky Dmitrij Donskoy. První dvě fáze letu proběhly bez komplikací, ale ve třetí se objevila technická závada.

Když se ale na výsledný jev podíváte asi málokoho by napadla zrovna tato příčina jeho vzniku. Kdybyste takovou spirálu viděli na obloze, co by vás napadlo jako první?

Zdroj: strangesounds.org, en.wikipedia.org

Sdílet:
Loading...