Strom, který museli spoutat řetězy: Legenda nahání hrůzu i po dvou staletích

Okres Staffordshire ve střední Anglii je domovem záhadné, a tak trochu husí kůži nahánějící atrakce. Jedná se o dub, jehož větve a kmen jsou omotané tlustými železnými řetězy. Strom “spoutali” kvůli místní legendě a ti, kteří strom vidí na vlastní oči, říkají, že na ní bude cosi pravdy.

Příběh spoutaného dubu ve vesnici Alton má kořeny ještě v 30. letech 19. století. Říká se, že hrabě ze Shrewsbury se tehdy vracel na své panství Alton Towers, když se u jeho vozu zjevila žebračka, zastavila celý průvod a prosila hraběte o peníze. Muž ji surově odbyl a přikázal kočímu, aby se pohnul. Žena měla v tom momentě vyslovit kletbu. Hraběti měl umřít příbuzný pokaždé, když z dubu spadne větev.

Ještě tu noc se k Altonu přihnala bouře a zlomila jednu z větví. Kletba se prý naplnila a jeden z členů Grofovy rodiny za záhadných okolností zemřel. Šlechtice to pochopitelně vyděsilo a aby zabránil dalším tragédiím, nechal své služebníky, aby omotali větve dubu řetězy. Ty měly zabránit neštěstí.

Legenda má několik variací. V některých částech okresu Staffordshie se říká, že nešlo o žebračku, ale o muže. Další zase říkají, že hrabě vzal spadlou větev na své panství a tam ji nechal prozkoumat za účelem zlomení kletby. Zápletka však zůstává stejná. A přestože jde pouze o legendu, věří jí více lidí, než byste čekali.

Mají k tomu pár důvodů. Prvním je fakt, že v Staffordshire je muzeum, kde se promítá krátké video o starém dubu. Natočili ho ještě v 19. století a je vidět, že strom byl již tehdy spoután a řetězy na něm visí přes 120 let. Samotný dub je určitě ještě starší. I to vede lidi k domněnce, že omotání řetězů kolem větví skutečně nařídil hrabě ze Shrewsbury.

Turisté také hovoří o zvláštní atmosféře v okolí dubu. Mnozí prý v jeho blízkosti cítí zvláštní úzkost a zdá se jim, jako by je někdo rozzlobený sledoval. Může jít jen o psychologický jev, ale sejmout řetězy z větve si zatím nikdo netroufl.

Sdílet:
Loading...