Somertonský mrtvý muž: Co znamenal jeho záhadný vzkaz v kapse?

1. prosince 1948 bylo na Somertonské pláži v Adelaide v Austrálii nalezeno mrtvé tělo muže. Záhada kolem jeho smrti dodnes nahání husí kůži lidem po celém světě. Jelikož identita mrtvého muže je stále neznámá, dostal přezdívku Somertonský muž, podle pláže, kde bylo objeveno jeho mrtvé tělo.

Muž měl v kalhotách malý kus papíru vytrženého z knihy, na kterém byly napsány slova “Tamám shud”. V perštině tato fráze znamená “konec” nebo “skončilo se to”. Jsou to poslední slova z knihy poezie Rubaiyat od Omara Chajjáma. Několik měsíců po smrti Somertonského muže se našel výtisk zmiňované knihy, kterému chyběla strana právě se zmíněnou frází. Knihu někdo odhodil do auta, které bylo zaparkované blízko Somertonské pláže, kde našli tělo mrtvého muže.

V knize byly rukou psané poznámky, které byly zašifrovány a vyšetřovatelé je nedokázali rozluštit, co se však dalo jasně identifikovat bylo telefonní číslo. To patřilo ženě jménem Jessica Ellen Thomson, která bydlela nedaleko pláže. Když ji policie vyšetřovala, tvrdila, že neví, kdo mrtvý muž byl. Avšak když jí později ukázaly sádrovou bustu mrtvého muže, vypadala jako těsně před odpadnutím, což vyvolalo podezření, že něco ví.

Policii řekla, že svou knihu Rubaiyat darovala muži jménem Alfred Boxall, kterého potkala v roce 1944 v Sydney. Policie tedy zkoumala muže, kterého Jessica Ellen Thomson jmenovala, ale ukázalo se, že to není mrtvý muž z pláže, vyšetřovatelé tak ztratili hodně času falešnou stopou.

V roce 2005 promluvila dcera Jessicy Ellen Thomson, že její matka znala Somertonského muže mnohem lépe, než prozradila policii. Thomsonová prý ovládala ruštinu, zřejmě byla zapojena i do špionážních aktivit a tvrdila, že celá kauza Somertonského muže je příliš závažná na to, aby ji řešila se státní policie. Záhada kolem Somertonského mrtvého muže zůstává dodnes jednou velkou neznámou.