“SOLWAY FIRTH SPACEMAN” – tajemství jednoho z nejzáhadnějších obrázků vyřešeno?

Před více než 50 lety, přesněji v květnu roku 1964, muž jménem Jim Templeton pořídil fotografii, který se brzy poté stal jedním z nejzáhadnějších fotografii vůbec. Dnes sand není nikdo, kdo by tuto fotografii neznal. 

V květnu 1964 Jim Templeton, jeho žena a dcera strávily den na Solway Fjord v severozápadní Anglii. Jim byl fotografovým nadšencem a stejně jako všichni novopečení rodiče, jeho hlavní motivací byla jeho dcera Elizabeth, které bylo v době pořízení oné fotografie pět let. To odpoledne udělal Jim tři fotky, když je šel později vyvolat, zjistil, že jedna z fotografií je znehodnocena, protože za jeho dcerou někdo stál. Problém je ale v tom, že v ten den byli na místě sami. 

Jim si byl naprosto jistý, že on a jeho rodina, byli toho dne na místě sami. Otázkou tedy je, kdo nebo co se objevilo na fotografii za jeho dcerkou? Zvědavá fotografie byla publikována v místních novinách v Cumberlandu 12. června téhož roku a druhý den byla také vyzdvižena v Daily Mirror a Daily Express. Jak se dalo očekávat, brzy obrázek vyvolal pozornost všech druhů zvědavců, ufologů a paranormálních vyšetřovatelů, kteří se snažili vyřešit záhadu kolem fotografie.

Po zveřejnění obrazu v různých novinách bylo navrženo několik různých teorií. Zdálo se však, že žádný z nich není dosti uspokojivá. Jedna z nejpodivnějších teorií, fotku popsala jako návštěvu Cizinců. Další teorie naznačovala, že v jejich blízkosti přistála cizí kosmická loď a jak samotná loď, tak i její mimozemští pasažéři byli chráněni určitým typem záření, sloužící pro jejich maskování, které je učinilo neviditelnými pro lidi, nikoliv však pro fotoaparát. Tato teorie se vyvíjela natolik rychle až se přeměnila v jednu z mnoha konspiračních teorií.  Některé zprávy naznačují, že brzy poté, co byl obraz publikován v novinách, navštívil pana Templetona tajemný muži v černém, kteří ho požádali, aby jej vzal do přesné oblasti, kde se události odehrály. Templeton později vysvětlil, že dva muži, kteří ho navštívili, odmítli ukázat svou identifikaci” oni říkali, že pracují pro vládu a že jsou identifikováni pouze podle čísla “.

Poté, co odvedli muže na místo, kde byly pořízeny fotografie, Templeton jim vysvětlil, že v té době kdy fotografii pořizoval, nikoho neviděl. Postava se projevila až na fotografii. To oba muže rozzuřilo, odjeli pryč a nechali Jimiho jít domů samotného. V záři 1964 Templeton prohlásil, že oba muži byly podvodníci. “Jsem si jist, že muži nebyly žádnými agenty.” prohlásil. I přesto se snažil Jim celou záhadu vyřešit. Vzal pořízenou fotografii do společnosti Kodak, aby si ověřil, že s originálem nebylo nijak manipulováno, nebo jestli nedošlo k nějaké chybě, která by vysvětlovala záhadnou postavu v pozadí. Přes veškeré snahy o vysvětlení tajemné postavy nakonec testy ukázaly, že fotografie je autentická a nebylo s ní nijak manipulováno. Společnost Kodak dokonce vydala oficiální nabídku bezplatných filmů do konce života tomu, kdo dokáže podvod této fotky.

V roce 2014 David Clarke (anglický novinář) vysvětlil, že tajemná postava stojící za Jimovou dcerou byla s největší pravděpodobností Templetonova manželka Annie, která byla v té době byla přítomna a viděna na dalších fotografiích, které byly pořízeny v tento den.

“Myslím, že z nějakého důvodu jeho žena vstoupila do objektivu a on ji neviděl, protože s touto konkrétní kamerou můžete vidět jen 70% z toho, co máte v záběru přes hledáček,” řekl Clarke. Annie Templetonová měla na sobě bledě modré šaty, které byly v ostatních fotografiách přeexponovány jako bílé; měla také tmavé vlasy. Dále Clark argumentoval, že když používáte fotografický software ke ztmavení obrazu a narovnání horizontu, můžete si všimnout, že jde o osobu vyfocenou zezadu. Clarke dodáva: “Lidé o tom stejně budou mluvit ještě za dalších 50 let.”

 

 

Sdílet:
Loading...