Sochař se přestěhoval na více než 20 let do jeskyně, kterou přetvořil v něco neuvěřitelného

Žít v poušti není žádný med. A žít tu dvacet pět let, tak k tomu už potřebujete opravdu pádný důvod. Umělec a dobrodruh Ra Paulette se rozhodl strávit víc než 20 let v jeskyních a při pohledu na to, co zde vlastníma rukama vytvořil, vám dozajista spadne čelist.

Ra Paulette je sochař ze severního Nového Mexika. Jeho tvorbě dodávají charakteristické kvality nástroje, které k opracování skály používá, a způsob, jakým přistupuje ke hře světla a stínu v jeskyních. Za pomoci obyčejných ručních nástrojů vytváří tento „poustevník“, kterému dělá společnost jen pes, nádherná díla v divočině.

Obrovské fresky a rytiny svědčí o potěšení jednoho člověka z práce, pomocí které v tichosti mění své bezprostřední okolí. Ra nepoužívá elektrické nástroje, postupuje pomalu a propracovává každý detail. Své obrazce tvoří uvnitř jeskyní (z nichž některé prohloubil a podstatně rozšířil) bez jakéhokoli oficiálního vzdělání v sochařství, inženýrství nebo v architektuře.

Skoro sedmdesátiletý Paulette na sebe nenahlíží jako na umělce. Je to prostě muž, který vášnivě a hmatatelně vyjadřuje svůj pocit posvátného úžasu. Ra Pauletteho vždycky fascinoval vztah člověka, přírody a vnitřní duše. Osamocená procházka lesem pro něj není jen obyčejná chůze odněkud někam, stává se z ní introspektivní pouť. Jeho práce jsou v současné době u konce a poskytují surrealistické, transformativní prostředí přesně k tomuto účelu – podle svého tvůrce mají podporovat „duchovní obrození a osobní pohodu“. Každý sál se vyznačuje jedinečnými vlastnostmi a vyvolává odlišné pocity; prostory osvětlují jen světelné tunely ve stropě.

O osamělém muži s krumpáčem, lopatou a jinými obyčejnými nástroji svět prakticky nevěděl do doby, než se o něm před několika lety doslechl filmař Jeffery Karoff. Filmař strávil s Paulettem tři roky a natočil o něm dokument Cave Digger, Kopáč jeskyní. Ten byl nominován na Oskara a získal několik různých ocenění.

Zdroj: OIO

Sdílet:
Loading...